Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2017
• Parní lokomotiva BR 41 DR od firmy Fischer-Modell (12.05.2017)

V letech 1937 – 1941 bylo různými výrobci vyrobeno pro Říšské dráhy 366 kusů dvouválcových nákladních lokomotiv řady 41 s uspořádáním náprav 1'D1'-h2, s celkovou délkou přes nárazníky 23.905 mm a hmotností 92,6 tun, s tendrem 2'2' T 34. Maximální rychlost stroje při jízdě vpřed byla 90 km/h, „uhlím napřed“ pak 50 km/h, po zvláštním schválení 80 km/h. Indikovaný výkon byl 1397 kW. Hnacích kola měřila 1600 mm, přední běhoun 1000 mm, zadní 1250 mm. Tendr pojal 34 kubíků vody a 10 t uhlí. Lokomotiva měla parní vytápění vlaku. Stroje této řady dosloužily v roce 1986.

Ve velikosti TT před pár lety tento model vyrobila firma Beckmann. V současnosti se nachází ve výrobním programu firmy Fischer-Modell, která model převzala. Provedení modelu je naprosto perfektní, za pozornost stojí např. velmi jemné loukotě kol. Lokomotiva je provedena do nejmenšího detailu. Pohon je umístěn v tendru, zajišťuje jej 5pólový motor Mashima se setrvačníkem. Nalézá se zde též rozhraní dle NEM651. Bezpečně průjezdný poloměr činí 310 mm. Mezi lokomotivou a tendrem je spojení provedeno pomocí kinematiky, stejně tak jsou kinematiky s normovanou šachtou na obou čelech modelu. Samozřejmostí je 3bodové teple bílé osvětlení, rovněž na obou čelech.

Charakteristickým znakem modelů Beckmann/Fischer je krom vysoké kvality provedení bezesporu i vysoká cena. Ovšem navzdory její výši, kdy nejlevnější analogová verze stojí 359 €, digitální 399 € a zvuková (pomineme-li speciální verzi za 699 €) vytáhne zájemci z peněženky 499 €, je zájem o modely veliký a výrobce prakticky nestíhá uspokojovat poptávku.

Fotografie poskytl Míla, tímto mu děkuji.

Dokumentaci k modelu si můžete stáhnout z webu výrobce.
Informace o předloze jsou na Wikipedii v německém jazyce.

Nahoru • Zahradní domek od firmy Model Scene (08.03.2017)

Jedním z novějších produktů firmy Model Scene je zahradní domek. Jedná se o jednoduchou stavebnici z laserem řezaného dřeva a kartonu, patřící do řady zástupců drobných staveb za jednotnou cenu 129 Kč. Stavba je velice jednoduchá, více méně intuitivní, i přesto je samozřejmě přibalen návod. Jednotlivé díly jsem barvil ještě před vyřezáním z plata. Na stěnách je zelená olejová barva Umton, odstín chromoxid tupý 0038, okno a rám jsou hnědé, barva Umbra pálená 0049. Střecha je černá. Během sestavování nastal drobný problém. Stalo se tak již v minulosti u materiálové kolny – podlážka byla o jednu stěnu širší, nevešla se tedy mezi stěny, jak poukazoval návod. Její seříznutí bylo otázkou okamžiku. Neprodleně následoval e-mail výrobci. Jeho reakce byla velmi rychlá, došlo k nápravě a nové série již mají chybku odstraněnu. Takto by to mělo fungovat! Po sestavení přišla ke slovu opět patina pomocí pigmentů Agama. Nakonec jsem ještě namontoval okap a svod (ještě je "zašpiním"), pod nímž stojí staré vědro (odlitek Miniatur) zachytávající dešťovou vodu. Inu, zalévat se musí. Domek stojí na zahrádce u nádraží, té budu věnovat po jejím dokončení samostatný příspěvek. Práce jednoduchá, ani začátečník se stavbou nebude mít problém, výsledek je výborný.

Nahoru • Papiňák od Beckmanna (24.01.2017)

Na počátku 50. let vyvstala velká potřeba bezohňových parních lokomotiv pro chemické i jiné závody s přísnými požárními pravidly. Nejčetnější lokomotivou byl stroj typu C (C-l), odpovídající nejvyšším výkonnostním požadavkům. Lokomotivy tohoto typu se v provozu velmi dobře osvědčily. V roce 1961 byla výroba přerušena. V letech 1969 a 1972 došlo k další produkci v LKM.

Začátkem 80. let bylo v NDR uloženo velké množství motorové nafty. Pro zajištění provozu ve skladech bylo tedy zapotřebí znovu začít používat lokomotivy jezdící na stlačenou páru, kterou nezískávaly vlastním ohřevem, ale byla jim dodávána z externích zdrojů. Lokomotiva byla nově postavena v kooperaci s VEB Dampfkesselbau Dresden-Übigau v roce 1984 v RAW Meiningen jako typ FLC. Do roku 1988 bylo vyrobeno 202 kusů. Díky převratu v bývalé NDR byly některé lokomotivy využívány jen krátce. Několik kusů bylo však využíváno i nadále, případně se staly exempláři muzeí a klubů. Tento typ lokomotivy se během éry NDR používal v prakticky nezměněné podobě a v relativně velkém množství. Je typickým představitelem železničních vozidel této doby. Tento stroj se používal i na našem území, donedávna např. v Setuze v Ústí nad Labem.

Firma Beckmann uvedla na trh přepracovaný model této lokomotivy. Již v 90. letech byl model na trhu, dokonce získal ocenění Model roku 1993. Nyní výrobce přišal s modelem novým, odpovídajícím technickým nároků i možnostem současnosti. Osazen je 5pólovým motorem, rozhraním Plux16, bílým osvětlením přepínaným dle směru jízdy a kinematikou krátkého spřáhla s normovanou šachtou dle NEM 358. Prostor pro reproduktor v případě ozvučení se nachází v budce strojvedoucího. Model je nabízen v provedení VEB LEUNA-WERKE ze III. a IV. epochy, každý v pěti provedeních, od čistého analogu až po zvukovou verzi s SD spřáhlem, včetně kombinací, viz web Elriwa. Ke zhlédnutí je i fotogalerie z přípravy modelu a prezentační video.

Varianty předlohy:

Fotografie poskytl Míla, vřelé díky.

Informace o předloze jsou v německém, případně velmi stručně v českém jazyce na Wikipedii.

Nahoru • Cestující bez nohou (02.01.2017)

Ne, nebojte se, nejedná se o žádnou nehodu, nebude tu řeč o invalidech. Pouze se krátce zmíním o výrobku firmy Noch s katalogovým číslem 45241. Někteří z vás si určitě vzpomenou na recenzi motorového vozu VT 135 od firmy Kres. Krom popisu konstrukce a vlastností vozu jsem také zmínil osazení vozu figurkami. Vzhledem k tomu, že podlaha vozu je výš a sedačky tudíž nemají správnou výšku, byl jsem nucen u figurek přistoupit k poněkud drastickému řešení – uřezal jsem jim nohy. Srdce mi krvácelo při pomyšlení, kolik bolesti jsem jim asi způsobil, neb nemám rád pohled na trpící tvory. Proto jsem s povděkem přivítal fakt, že firma Noch na trh přišla s již hotovými invalidy. Nemusím již nic řezat, nikoho trápit a i sám sebe ušetřím toho hrozného pocitu, že někomu ubližuji. Takže produkt Fahrgäste ohne Beine poněkud urychlí osazení modelů sedícími figurkami a nehrozí, že byste si při řezání a nesprávném uchycení ulomili třeba ručičky. Stačí figurky prostě vybalit a nalepit. Některé se dívají dopředu, jiné do strany „jako z okna“. Více již poví fotografie. Tentokráte jsem obsazoval motorový vůz BR 137 DR, rovněž od firmy Kres.

Nahoru

TopList