Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
DÍL 9
Skoč na galerii... Celkový pohled na díl 9 - 1,1 MB (2500 x 1384 pix) Rozměry: 100 x 45 cm
Zač. stavby: prosinec 2008
Celková délka kolejí: 335 cm

• Komentář:

Znáte to pořekadlo o tom chlebu? Nemyslím to "Já do tebe chlebem, ty do mě kamenem", nýbrž "Odříkaného chleba největší krajíc". Tak to na mě asi teď perfektně sedí. Není to tak dlouho, co do mě několik modelářských návštěv nevybíravě rylo, že by nebylo od věci trochu tu moji trať protáhnout. Že prý je na to obývák dimenzován... Nebudu se citovat, odpověď, kterou ode mne většinou dostali, by se měla číst až po 22. hodině. Také byla nevybíravá. Jenomže teď bych si asi měl sypat popel na hlavu, protože částečně na jejich slova došlo. Sice je kolejiště "nastaveno" jinde, než byl původní návrh drahých kolegů z modelářské branže, nicméně záminku k pronesení slov "já ti říkal, že to povede dál, to bych tě nesměl znát" dostali tak jako tak. Prvotní myšlenka totiž vycházela z toho, že vsadím prodloužení mezi díly 4 a 5, a tím protáhnu širou trať o 185 cm. Do toho ale z praktických (nemodelářských) důvodů nejdu. Pokud by se změnila situace stran bydlení, měl bych problém s uskladněním i těchto 8 dílů, natož pak s dalšími dvěma. Ale jak už bylo zmíněno, k jistému rozšíření kolejiště došlo. Důvod byl prostý. Když se tu sejdeme s kolegy a jezdíme, jsou k dispozici dvě stanice o 3 kolejích + sem tam nějaká kusá na lokomotivu v záloze. Provoz je však pestřejší, když se jednak střídá více vlakových souprav a oko se těší pohledem na pestrou paletu vozů i lokomotiv, druhak (to je fajn slovíčko, na internetu se o něm občas zajímavě polemizuje. Nemyslím, že patří do slovníku správné mluvy české, ale fakt se mi líbí ) je lepší, když člověk nemá obě stanice zasekané, že neproleze ani myška. Prostě a jednoduše, jednoho dne mi byl přivezen materiál a začal se lepit korpus na další díl, v pořadí už devátý (možná si vzpomenete na krátkou zmínku o jakémsi "projektu" v sekci ZÁPISKY v článku z lednových jízd 2009. Tak přesně o tom teď bude řeč). Slouží jako základ pro jakési "odlehčovací" nádraží. To bylo původně postaveno o třech kolejích, posléze jsem teprve začal přemýšlet, sehnal další výhybku a přidal jednu kolej. To je nakonec vidět i na fotkách níže. Samozřejmě první nápad byl realizovaný jen na zkoušku pomocí plechového kolejiva, protože profil u mě v té době jaksi nebyl skladem.

Pronesl jsem něco v tom smyslu, že na tomto dílu rozhodně nebudu dělat krajinu. Bude tam prostě jen holé dříví a koleje, nic víc. Jenomže už je do mě zase ryto, že neuplyne dlouhý čas a okolí kolejí se začne zelenat. Já sice tvrdím, že z praktických (tentokráte modelářských) důvodů se tam nic zelenat nebude, ale raději nebudu moc křičet, abych se opět nedostal k výše zmiňovanému chlebu. Nádraží má opravdu sloužit jen k odstavení dalších souprav při kolektivních jízdách. Jinak má být dobře skladné, aby bylo možno jej schovat téměř kamkoli bez nebezpečí ulomení čehokoli (a to by v případě osazení stromy, budovami, lampami a ostatní bižuterií rozhodně hrozilo). Já vím, zaštěrkování a zatravnění by problémem nebylo, to se neulomí, ale pak už je to jen krůček k zasazení stromu, postavení kůlny, v noci bývá tma, takže by to chtělo nějakou tu lampu... Je jasné, jak by to skončilo. Takže raději budu své modelářské vášně držet v tomto případě na uzdě... tedy doufám, snad, možná...

Jak je patrné z některých fotek, využil jsem nábytku k tomu, abych díl 9 podepřel a nemusel jej opatřovat nohami. Jeden konec sedí na dílu 8, druhý na skříni. Takže v dohledné době ani neplánuji nákup nového nábytku. Tento vyhovuje. Za sklem je místo skleniček hromada modelů a o "římsu" se opírá kus kolejiště. Proti klouzání do boků jsou v nábytku dva malé neviditelné otvory (asi 1,5 mm) a v nich jsou těsně vedle bočnic zasunuty kovové čepy, o které se korpus opírá.

Co se týče ovládání, všechny prvky jsou zabudovány přímo do korpusu, nemám žádný ovládací panel. Obsluha Podlesí bude mít stejně vše po ruce, takže nebude problém natáhnout ruku a stisknout tlačítko či přepnout přepínač. Stavění vlakové cesty je vždy na jedno tlačítko. V případě tří výhybek to není žádný problém. Postačily 4 diody. Z přiloženého schématu je to snad celkem pochopitelné. Na obrázku 30 je pak další řada přepínačů. Ty slouží k odpojení asi posledních 20 cm koleje před zarážedlem. Důvod je prostý. Přijede-li vlak lokomotivou napřed, lze tento úsek odpojit od zbytku koleje a je tak možné vlak později odtáhnout jiným strojem, který na tuto kolej přijede.

Elektrické propojení se sousedním dílem je "bezdrátové". Nejsou použity žádné propojovací kabely a konektory, cílem bylo udělat instalaci a deinstalaci dílu co možná nejoperativnější a předejít tak třeba i situaci, kdy člověk zapomene propojovací kabely odpojit... I to se stává. Spojení je tedy provedeno plechovými jazýčky, které k sobě přilehnou při nasazení dílu 9 na díl 8. Výborně posloužily kontakty z poškozených relé, elektrikáři jich pár v elektrošrotu našli. Správné spojení kontaktů je indikováno zelenou ledkou, která se rozsvítí ihned po spojení dílů.
Na konci kolejí je použit klasický "šturc" z produkce BTTB. Dal jsem jej tam hlavně z nostalgie. Vždy se mi líbil, na kolejišti jej ale nemám, tak je v několika exemplářích alespoň zde. Samozřejmě jsou všechny osvětleny. Bužírku, která je vsazená do návěstidla, jsem rozříznul napůl, aby se tam vešla dioda. I tak jí musela být částečně upilována čočka. Všechny čtyři LEDky jsou zapojeny sériově.

Vzhledem k tomu, že nemám v plánu dělat zde krajinu, nenajdete zde žádné "přírodní" fotografie. Galerie je tvořena pouze pracovními fotografiemi ze stavby tohoto dílka, aby byl zdokumentován jeho vznik. Nebudou tu tedy pochopitelně ani archivy pracovních fotek.

TopList