Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2021
• Motorová lokomotiva BR 120 DR TT od firmy Roco (23.11.2021)

K prodejcům před krátkou dobou dorazily staronové modely Roco ve velikosti TT. Vyprodané byly dříve, než se vyrobily. Firma Roco zřejmě sonduje, jak to na poli velikosti TT v současnosti vypadá se zájmem o modely z jejího portfolia. S prodejností by měla být spokojená a vyvodit z toho příslušné závěry (kterými by snad mohla potěšit modeláře). Tedy jedná se o oprášené dříve vyráběné kousky (po nichž zaprášilo), takže modeláře nečekalo žádné závratné překvapení. Do mého depa přijela lokomotiva řady 120 DR ze IV. epochy. Koncepce modelu je prakticky totožná s tím dřívějším. Kdo snad čekal inovaci např. v podobě koncových červených svítilen, bude zklamán, i když to muselo být jasné již při pohledu do katalogu. Piktogram hovořil jasně. K jedné výraznější změně však došlo, a to v pohonné jednotce. Původní motor byl nahrazen novým, který je menší, s menším setrvačníkem a uchycení je provedeno vymezovacím adaptérem, na nějž shora přiléhá DPS. Z toho důvodu zespodu chybí šroubek, který u původního provedení motor držel. DPS je též drobně pozměněná, s jinými tlumivkami, ale pořád s 6pinovým rozhraním. Jaká bude kvalita nových motorů, to zjistíme až časem. „Taigatrommel“ jezdí bezvadně, nijak hlučně, při vyšších rychlostech motor jen snesitelně bzučí. Rozjíždí se od napětí 1,8 V s odběrem 56 mA rychlostí 4,5 km/h. Maximální rychlost při 12 V odpovídá skutečným 97,9 km/h při odběru 85 mA. Dojezd z maximální rychlosti je 20 mm. Vše ostatní se dočtete v původní recenzi z roku 2010.

Nahoru • Motorová lokomotiva T 200.2 ČSD TT od firmy Kolmar/Arnold (16.11.2021)

Firma Kolmar nám představila po několika předešlých modelech ve velikosti TT vyrobených firmami Kres a Hädl další lahůdku – motorovou lokomotivu Kö II v provedení ČSD jako T 200.2. Nemá smysl se zde rozepisovat a opakovat již zmíněné, seznámení s modelem proběhlo v recenzi v září, byť šlo o verzi DR s označením 199 011-8. V případě T 200.2 ČSD se však jedná o provedení s otevřenou budkou a rozdíly jsou patrné i v dosazených detailech. Lépe než slova poslouží fotografie. Z technického hlediska je to samozřejmě identický model, takže veškeré parametry a vlastnosti uvedené v recenzi se týkají i této lokomotivy. K dispozici bude pouze model pro analogový provoz.

Nahoru • Dřevěné kabelové cívky od firmy Model Scene (22.09.2021)

Pod číslem 41511 nabízí firma Model Scene za cenu 139 Kč stavebnici dvou dřevěných kabelových cívek ve velikosti TT. Stavebnice se staví dobře, je dosti jednoduchá a během večera hotová. Jedná se opět o LaserCut ze dřeva a kartonu a skládá se ze 32 dílů + 2 dvou v návodu neuvedených kotoučů. Pro velikost N je určen stejný produkt s číslem 46511, pro H0 pak 48511.

Střed cívek je nutno slepit vždy ze 4 kotoučů a 1 pruhu latí, který se obtočí kolem nich. Může se stát, že se vám pruh při obtáčení zlomí, ale to ničemu nevadí. I když jej slepíte po částech, není to poznat. Bočnice cívky jsou ze dvou kotoučů, na vnějším jsou vypáleny pozice kování, na vnitřním kružnice pro přesné osazení středu a na obou je samozřejmě struktura prken. Kování je z červeného kartonu a je potřeba jednotlivé díly „naporcovat“ celkem ze 6 proužků (díly 5 a 6). Lepil jsem lepidlem Herkules. Pro každou cívku je ještě možno postavit držák ze 4 dílů. Při lepení je dobré do něho cívku vložit, aby do sebe oba prvky pasovaly. Stavebnice je nebarvená, ale držák má opálené strany od řezu, takže si s tím budete muset trochu pohrát a opal obrousit. Následně je možno výsledný model barevně upravit. K tomu jsem se zatím nedostal.

Cívky lze použít jako náklad na vozy či automobily, případně je postavit někam na staveniště, ke skladišti, do kopřiv – to už záleží na fantazii modeláře. Tento drobný doplněk vyrábí řada výrobců v různých podobách a velikostech (například ES Pečky, Igra Model, Preiser, Faller, Noch) a využití najde prakticky na každém kolejišti.

Na etiketě výrobku je v názvu chyba "KABELOV´CÍVKY," autor zřejmě zapomněl stisknout E. Výrobce jsem upozornil a zároveň jsem se zeptal, k čemu slouží dva kotouče č. 9, které v plánku nefigurují. Odpověď i s poděkováním za postřehy přišla. Etiketa je již opravena a v dalších výrobních sériích bude bez chyby. A v souladu s mojí neprezentovanou domněnkou slouží zdánlivě neidentifikovatelné kotoučky č. 9 k dorovnání celkové délky slepeného středu cívky, aby tato souhlasila s šířkou laťkového pruhu, který se kolem středu obtáčí. I to je již v návodu opraveno. Já je ale nepoužil, neb jsem nad tím dumal až po dokončení stavby, a střed cívky jsem na jeden boční díl lepil hranou. Drží to i tak.

Nahoru

TopList