Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
ZÁPISKY 2022
• Zprovoznění horního reflektoru v analogovém režimu v Laminátce Piko TT (18.10.2022)

V recenzi Laminátky Piko TT zmiňuji, že v analogovém režimu není funkční horní reflektor. Na diskuzním fóru Modely.biz vyvstala ve vláknu věnovaném Laminátce otázka, zda a případně jak jej lze v analogu zprovoznit. Jirka Sládek, známý tím, že všechno rozebere a překope, se své nové Laminátce podíval na zoubek a není tedy žádným překvapením, že našel řešení. Jeho poznatky zde nyní uvádím.

Na fotografiích níže jsou označené kontakty, které je nutno propojit s bílým vodičem, aby se reflektor rozsvítil současně s pozičními světly. Vzhledem k tomu, že je pod střechou opravdu málo místa, je třeba zvolit vodiče co nejslabší a protáhnout je mezi součástkami tak, aby nezasahovaly nad celkový profil hlavní DPS. Navíc nesmí kolidovat se šroubky pantografů. Doporučuje se letovat pouze mikropájkou a zároveň při letování dávat velký pozor na náhodné propojení sousedních plošek. Propojky se musí naletovat na plošky rezistorů R2 na jednom čele a R3 na čele druhém, a to na kontakt směrem ke středu modelu! Pokud by se naletovaly na jejich druhou stranu směrem k diodám, dojde k okamžitému a nenávratnému spálení světelných diod. Druhý konec propojek se připojí k bílému vodiči a je hotovo.

Obecně bílý vodič, vedený k čelní DPS, odpovídá v analogu bílým pozičním světlům, zelený vodič je pro v analogu nezapojená žlutá světla, žlutý vodič je pro červená světla a modrý vodič je společný pro všechna světla na čelech (umělý střed společný pro obě čela). Pokud by někdo chtěl zapojit i žlutá světla, pak stačí ještě připojit zelený vodič k bílému.

Úpravu Jirka samozřejmě na svém modelu zrealizoval, je tedy ověřena praxí a funkční. Kdo se na to cítí a stojí o to, může to na vlastní zodpovědnost zkusit, ovšem s nejvyšší opatrností!

Případné dotazy směřujte na e-mail sladek.jiri1@seznam.cz.

Nahoru • Multicar M24 TT od firmy Auhagen (17.05.2022)

Firma Auhagen rozšiřuje svoji flotilu „Multikár“ ve velikosti TT. Nedávno přišla s novou verzí vozidla Multicar M24, která má na rozdíl od M22 naprosto odlišný design, hranaté tvary a celkově modernější vzhled. Stavebnice je jednoduchá, promyšlená a velice přesná, což je v posledních letech u Auhagen standardem. Snímky zachycují skříňovou verzi s dvojmístnou kabinou katalogového čísla 43673 i vysokostěnnou sklápěčku s jednomístnou kabinou pod číslem 43678. Modely jsou k dispozici také ve velikosti H0 pod čísly 66002 a 66003. Pneumatiky jsou gumové, disky stříbrné, na kabinu výrobce tiskne obroučky světel i celkem čitelné logo. Je též možno si z přibaleného listu vystřihnout „espézetky“ pro několik zemí východního bloku, kam se automobil z NDR vyvážel. Za cenu kolem 400 Kč získáte krásný model, který lze uplatnit na kolejištích znázorňujících především čtvrtou epochu, okrajově pátou, jako veterána lze ale vozidlo uplatnit i v současnosti. Stavba modelu nezabere ani hodinu. Dá se ještě vylepšit natřením zadních světel a blinkrů, to mě ještě čeká.

Pár slov o předloze si můžete přečíst na Wikipedii.

Nahoru

TopList