Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
VIDEO
Na této stránce najdete odkazy na videozáznamy z jízd po mém kolejišti a po zkušebním okruhu, případně z jiných, převážně modelářsých akcí. K nim se snažím(e) doplnit vždy vysvětlují (někdy delší, jindy kratší) komentář. Videa již nejsou ukládána v rámci tohoto webu, začal jsem využívat server . U každého příspěvku je přímý odkaz na video, zobrazí se pod hlavičkou mého kanálu . Stačí kliknout na náhled videa na začátku komentáře nebo na textový odkaz pod ním. Novější videa jsou již zpravidla ve vyšším rozlišení.
Kolejiště Schwarzbach aneb D(D)R ve filmu, 2. díl (21.02.2023)

Kolejiště Schwarzbach aneb D(D)R ve filmu, 2. díl Přináším druhý díl videa z dění na kolejišti Schwarzbach. Pozvání na natáčení tentokráte přijali klasičtí zástupci IV. epochy u DR, jakými jsou BR 108 Roco, BR 172 Kres, BR 65.10 Gützold či BR 119 a BR 102.1 Piko. První a předposlední jmenované lokomotivy jsou vybaveny zvukovými dekodéry. Pohled z útrob tunelu na blížící se motorák mírně kazí částečná viditelnost rámu kolejiště a nedokonalost papírového tubusu klenby, která však při běžném pohledu zvenčí vidět není. Laskavý divák tedy zajisté promine… „Stodevatenáctka“ se představí při dunivém průjezdu stanicí s relativně dlouhým (vzhledem k místním poměrům) vlakem sestaveným z 13 krytých vozů, počítáme-li každou jednotku Leig za dva. Rozloučíme se pohledem na „Zahradní altán“, tedy na posunovací lokomotivu řady 102.1, jež přistaví k rampě na místí tovární vlečce kryté vozy hned poté, co v tunelu zmizí osobní vlak složený ze stroje 65.10, 4osého reko vozu a dvojdílné patrové jednotky.

https://youtu.be/PYaNd3RASPM
Kolejiště Schwarzbach aneb D(D)R ve filmu, 1. díl (14.12.2022)

Kolejiště Schwarzbach aneb D(D)R ve filmu, 1. díl Po dokončení kolejiště Schwarzbach a průběžném zveřejňování fotografií v galerii jsem se dokopal také k natočení prvního krátkého filmu z provozu na něm. Děj je zasazen do III. epochy, mezi herci můžete spatřit taková esa jako VT 135 od Krese, V 100 od Tilliga, BR 94 od Kuehna či BR 58 od Arnolda. Umělci se vzdali nároku na honorář, což mi snížilo náklady na natáčení takřka na nulu. Catering jsem si zajišťoval sám.

Provoz vozidel na kolejišti je digitální, vše ostatní je analog. Více informací o vzniku kolejiště naleznete na samostatné stránce. Jsou tam též odkazy na galerie.

Nedisponuji žádnou profesionální technikou, už léta používám pouze fotoaparát Panasonic, takže prosím omluvte mírnou nedokonalost obrazu.

https://youtu.be/_GkGQYn0JCQ
Elektrická lokomotiva E 77 DR od firmy Tillig (27.09.2022)

Elektrická lokomotiva E 77 DR od firmy Tillig Na sklonku léta 2022 firma Tillig dodala na pulty obchodů novinku – elektrickou lokomotivu E 77, provedení DR, III. epocha pod katalogovým číslem 96400. Jedná se o zdařilý model s velice dobrými jízdními vlastnostmi. Její kvality byly poctivě prověřeny na zářiové výstavě v Chocni, kde byla jednou z nejprovozovanějších lokomotiv na kolejišti Schwarzbach. Bez ohledu na to, že kolejiště postrádá vrchní vedení. Lokomotiva je vybavena rozhraním Next18, sběr proudu zajišťují všechna kola, stejně tak pohon je veden na všech šest dvojkolí. Nainstaloval jsem dekodér Zimo MX618N18, ovládat lze čelní a koncové osvětlení, režim posunu a rovněž osvětlení kabiny strojvedoucího. Více o modelu si můžete přečíst v recenzi.

https://youtu.be/Kmrpxin6mn8
Parní lokomotiva BR 58 DR od firmy Arnold (30.06.2022)

Parní lokomotiva BR 58 DR od firmy Arnold Na zkušebním okruhu jsem tentokráte natočil parní lokomotivu BR 58 DR od firmy Arnold. Původně analogovou lokomotivu jsem zdigitalizoval, zvuk jsem ale neinstaloval. Jinak velmi povedený model neoplývá nijak zvlášť vysokou tažnou silou, což se projeví především ve stoupání. Je to dáno mimo jiné i relativně nízkou hmotností lokomotivy. Ta bez tendru váží pouhých 82 g, s tendrem 128 g. Kratší vlaky ale zvládá bez problému.

https://youtu.be/JsVlKSuPv1Q
Parní lokomotiva BR 55 DR od firmy Hädl (13.01.2022)

Parní lokomotiva BR 55 DR od firmy Hädl K prosincové recenzi parní lokomotivy BR 55 od firmy Hädl jsem následně vyvěsil galerii, nyní připojuji ještě krátké video z jízdy po zkušebním okruhu. V recenzi bylo uvedeno vše podstatné. Na videu je lokomotiva napájena ještě analogovým regulátorem, aktuálně je již zdigitalizovaná. Při rozjedu v čase 0:28 je patné, jak se na okamžik pozastaví spřažená dvojkolí. V současnosti již tento jev nepozoruji, zřejmě stačilo model jen dostatečně zajet. Za sebou má vozy Altenberg firmy Kühn a služebák Tillig.

https://youtu.be/-f4EIOD_qoM
Motorová lokomotiva Class 66 CargoNet s generátorem kouře (Trix, H0) (02.07.2021)

Motorová lokomotiva Class 66 CargoNet s kouřovým generátorem (Trix, H0) V červnu 2021 ke mně přijela na návštěvu krásná lokomotiva Class 66 společnosti CargoNet ve velikosti H0. Výrobcem je firma Trix. Model je zvukový a vybavený kouřovým generátorem. Jak ukazuje záznam, čudí to celkem řádně, po jízdě jsme museli i větrat, neboť kouř byl dost cítit. Zajímavostí je, že po prvním posazení lokomotivy na koleje šel kouř od podvozků, nikoli z komína. Zřejmě byla chyba v miniventilátorku, který má za úkol kouř vyfukovat. Po rozborce a následné sborce šel již kouř "tou správnou dírou". Zřejmě byl špatně docvaknutý konektor s napájecími vodiči ventilátoru.

https://youtu.be/qs4GRHtJGoM
Testování jízdních vlastností motorové lokomotivy TGK2 TT Piko – 2. díl (30.09.2019)

Testování jízdních vlastností motorové lokomotivy TGK2 „Kaluga“ TT firmy Piko – 2. díl Navazuji na předchozí video, pouze jsem lokomotivu otočil a jízdy jsou prováděny kabinou napřed. Rozdíl v tažné síle dle očekávání je, ale nikoli propastný. Podmínky jsou identické jako v prvním případě. Stoupání i rychlosti jsou nastaveny stejně, stoupání je uvedeno v popisku ve videu, rychlosti jsou na trati 60 km/h a ve vnitřním oblouku 30 km/h. Navíc jsem provedl test sunutí 10vozové soupravy bez a se závažím.

https://youtu.be/cGmtqWIodhE
Testování jízdních vlastností motorové lokomotivy TGK2 TT Piko – 1. díl (23.09.2019)

Testování jízdních vlastností motorové lokomotivy TGK2 „Kaluga“ TT firmy Piko – 1. díl V souvislosti se zveřejněnou recenzí stroje TGK2 od firmy Piko, především tedy s částí věnující se jízdním vlastnostem a tažné síle, pořídil jsem krátký videozáznam, v němž demonstruji, jak si lokomotiva poradí s postupně se zvyšující zátěží na stoupání 25 a 30 ‰. Zároveň ukazuji, že problém s nízkou tažnou silou je v analogovém provedení alespoň částečně řešitelný. Bude-li laskavý modelář ochoten vzdáti se volného průhledu kabinou, lze lokomotivu dostatečně zatížit, aby byla schopna i na 30 ‰ utáhnout lehčí vlak. Testování probíhalo s vozy PMT či podobnými na poloměrech 321, 365 a poté i 267 mm. I na nejmenším továrně vyráběném byla schopna s dvacetigramovým závažím na střeše vytáhnout do stoupání 30 ‰ vlak o 7 vozech prakticky bez problémů. Dokonce i po přidání dalších tří vozů stoupání zvládla, ale již s jistým zaváháním v nejkritičtějším místě.

V prvních záběrech, kde jezdí vlak po vnějším okruhu, použil jsem napětí odpovídající traťové rychlosti 60 km/h, na vnitřním oblouku pak jízda dosahovala přepočtené posunové rychlosti 30 km/h.

https://youtu.be/cH_FPRgRRig
Zkušební jízda motorové lokomotivy T 478.1210 od firmy Kuehn (04.06.2019)

Zkušební jízda motorové lokomotivy T 478.1210 od firmy Kuehn Po prvním videu, na němž je zachycena kolize Bardotky a patrového vozu Bmo, přikládám druhý záznam. Zde již jízda probíhá téměř bez problémů. Na videu je lokomotiva z malosérie pro DS model, která má malé obdélníkové nárazníky. Při jízdě s vozy Bmo v druhé části videa již dochází k neznatelnému nebo k žádnému kontaktu mezi nárazníky a vozidla projedou všechny úseku zkušebního okruhu, tedy i oblouky o poloměru 321 mm a protioblouky, bez zaklesnutí a následného vykolejení.

https://youtu.be/ZTqk_RrbzpM
Kolize lokomotivy T 478.1 s vozem Bmo Kuehn (09.05.2019)

Kolize lokomotivy T 478.1 s vozem Bmo Kuehn K Bardotkám Kuehn bylo řečeno již mnohé. Mimo jiné i to, že jejich kinematika nepracuje zcela správně a že lokomotivy občas kolidují s některými vozy. Kinematika totiž úplně nesplňuje požadavky dané slušným vychováním a normou a její vysunutí v oblouku je nedostatečné, díky čemuž se občas "kousne" nárazníkem za nárazník sousedního vozidla. Problém je o to větší, má-li lokomotiva široké obdélníkové nárazníky a je k ní připřažen dlouhý vůz. Paradoxně nejvýrazněji se tento problém projevuje při spojení s patrovými vozy Bmo na kolejivu téhož výrobce. Matematicky by se to mohlo vyjádřit přibližně tímto jednoduchým zápisem: Bardotka Kuehn + Bmo Kuehn + kolejivo Kuehn = v oblouku docela průšvih. Na poloměru 321 mm, a to prakticky hned na začátku oblouku, dojde k zaklesnutí nárazníků a vůz vykolejí, případně ještě vypadne spřáhlo ze šachty lokomotivy, protože nějak méně drží.

Provedení s menšími nárazníky je na tom o poznání lépe, tam si talíře o sebe pouze "štrejchnou" a vlak pokračuje v jízdě bez mimořádné události. Ale ani to není hezké a kazí to celkový dojem z jízdy.

Prvně jmenovaný případ jsem zdokumentoval, na konci videa je ještě detailní pohled na zaklesnuté nárazníky. Takhle by ten vlak moc daleko nedojel.

O problému se samozřejmě ví již prakticky od příchodu prvních Kuehnových Brejlovců. Mezi tím došlo k přepracování pojezdu, žel kinematik se úpravy nijak netýkaly a problém se přenesl i na dlouhá léta netrpělivě očekávané Bardotky. Jaké je řešení? Již jsem to zmiňoval v diskuzi. Tuto situaci spolehlivě a přitom celkem jednoduše vyřeší prodloužené spřáhlo, které je nepravidelně v nabídce e-shopu TT modelář. Jiná možnost asi ani neexistuje. Jedině pak tahat pouze ty vozy, s nimiž je zaručen bezproblémový průjezd oblouky. Jenomže patra se Zamračenou jsou prostě klasika.

https://youtu.be/4ssw-NedFGk
Parní lokomotiva BR 55 DR od firmy Piko (22.01.2019)

Parní lokomotiva BR 55 DR od firmy Piko Stroj BR 55 DR je první model parní lokomotivy od firmy Piko ve velikosti TT. Nutno říci, že se až na dvě více či méně tolerovatelné záležitosti zmíněné v recenzi povedl. Video ukazuje zkušební jízdu modelu v analogovém režimu. V nabídce je též zvuková verze, viz odkaz na promo video výrobce.Recenze modeluGalerie modeluWikipedia (DE)

https://youtu.be/dD2FJ6Eiv2c
Elektrická lokomotiva E94 DR od firmy Tillig (03.10.2018)

Elektrická lokomotiva E94 DR od firmy Tillig V polovině roku 2018 firma Tillig uvedla na trh ve velikosti TT přepracovaný model lokomotivy E94. Nyní můžete zhlédnout záznam ze zkušební jízdy. Provoz je analogový. Za povšimnutí stojí rozjezdové napětí 1,35 V, při němž lokomotiva odebírá 48 mA a jede rychlostí 3 km/h.Recenze modeluGalerie modeluWikipedia (DE)

https://youtu.be/jy-o_ASwCZg
Parní lokomotiva BR 89.70 DR od firmy Tillig (01.03.2018)

Parní lokomotiva BR 89.70 DR od firmy Tillig Po zkušební jízdě lokomotivy řady 89.70 od Tilliga jsem s kolegou natočil ještě krátké video z jízdy nákladního vlaku po kolejišti. Zapůjčil jsem si potřebné vybavení a ovládání proběhlo v digitálním režimu.
Recenze modeluGalerie modeluZkušební jízdaWikipedia (DE)

https://youtu.be/BQjk0lnk3mc
Zkušební jízda lokomotivy BR 95 DR od firmy Arnold (05.01.2018)

Zkušební jízda lokomotivy BR 95 DR od firmy Arnold Na zkušebním okruhu jsem před časem projel model parní lokomotivy řady 95 DR od firmy Arnold, provoz byl v analogovém režimu. Po několika měsících jsem se konečně dostal k publikaci. Pár nedostatků model má, nejviditelnější a asi i nejrušivější je poněkud světlá barva části rozvodů a rozdílný odstín červené barvy na kolech a rámu. V porovnání s modelem Tillig je ale těžší zhruba o 50 % a lépe projíždí oblouky menších poloměrů.


Recenze modeluDetailní fotografie

https://youtu.be/lIAUugqRmE8
Zkušební jízda lokomotivy 01.502 DR od firmy Tillig (07.11.2017)

Zkušební jízda lokomotivy 01.502 DR od firmy Tillig Před několika lety kompletně přepracovanou lokomotivu řady 01.5 východoněmeckých drah od firmy Tillig považuji za velmi zdařilý model. Její tvary jsou stejně elegantní jako v reálu, provedení a jízdní vlastnosti výborné a vzhledem k tomu, že je to jeden z typických zástupců moderní parní éry v NDR, byla by škoda ji nemít. Pokochejme se pohledem na ladné pohyby této krásky při jízdě po zkušebním okruhu. Přestože charakter mého domácího kolejiště příliš neodpovídá tomu, že by po něm měla jezdit takováto lokomotiva, jsem za ni vděčný. Video představuje provedení s olejovým vytápěním. Ovládání je analogové.

Informace o lokomotivě na německé Wikipedii: https://de.wikipedia.org/wiki/DR-Baureihe_01.5

https://youtu.be/bit7-RFNLhc
Zkušební jízda lokomotivy BR 89.70 DR od firmy Tillig (11.10.2017)

Zkušební jízda lokomotivy BR 89.70 DR od firmy Tillig Jak známo, stroj BR 89.70 od Tilliga je z prostorových důvodů zdigitalizován již z výroby. Dekodér je na základní desce. Ač se jedná o malou a relativně lehkou lokomotivu (váží 58 gramů), jízdní vlastnosti jsou výborné a tažná síla dostatečná. Model nemá problémy ani na nenapájených srdcovkách. Ve videu je vidět i průjezd přes výhybky pomalou jízdou. Nedochází ani ke krátkému cuknutí či bliknutí světel, lokomotiva projíždí inkriminovaná místa spolehlivě. Dále je v záznamu vidět, s jakým vlakem si na rovné trati poradí bez toho, že by prokluzovala kola.

Při natáčení bylo použito digitální ovládání.

Recenze modeluDetailní fotografie

https://youtu.be/xrzvbzmOqEY
Procházka po trati 043

Procházka po trati 043 Ve svém archivu jsem našel jeden nedodělaný železniční projekt. V roce 2006 jsem s kamerou započal dokumentovat trať 043. Plány byly velké, žel k dokončení nikdy nedošlo.

Moje "procházka" začínala ve stanici Žacléř a pokračovala směrem dolů do údolí na Lampertice, Královec a Bernartice. Dál jsem nedošel. Zastávky Křenov, Libeč a trutnovská nádraží již zaznamenány nejsou. Práci jsem z různých důvodů odložil, až na trati nastal konec provozu a tím i konec projektu. Zdrojové soubory již k dispozici nejsou, vezměme tedy zavděk alespoň pracovní verzí jediného výstupu, který vznikl. Berte prosím toto dílo s rezervou, je bez komentáře, bez hudby, pro někoho však může mít větší hodnotu. Je to alespoň střípek vzpomínek na malebnou lokálku v Podkrkonoší, která ještě na přelomu 80. a 90. let žila víc, než by dnes byl člověk ochoten uvěřit.

Více informací a fotografií z trati naleznete v sekci Trať 043.

https://youtu.be/Kahiby1JkjM
Motorové vozy od firmy Kres (17.07.2017)

Motorové vozy od firmy Kres Krátké nicneříkající video o ničem, které představuje motorové vozy VT 135 DR, BR 172 DR, BR 173 DR a M 262.001 ČSD ve velikosti TT od Krese. Ale hezky se na to kouká.


https://youtu.be/W0fgcNPyV2M
Bastard od firmy Kuehn (13.04.2017)

Bastard od firmy Kuehn V návaznosti na recenzi a fotogalerii lokomotivy 371 002-7 ČD od firmy Kuehn jsem sestříhal ještě krátké video ze zkušebních jízd. Model hodnotím velice kladně, vzhled i jízdní vlastnosti jsou výborné. Elektrické lokomotivy nejsou mojí doménou, ale nabídku na zpracování recenze jsem rád využil. Změna je život.


https://youtu.be/9d_JdD9PbyU
Kocour od firmy Tillig (23.03.2017)

Kocour od firmy Tillig Po recenzi modelu přichází opět ke slovu malé předvedení v provozu na kolejišti. Vyslal jsem Kocoura z Podlesí do Rohova s nedlouhým nákladním vlakem - dvěma krytými Gkks, jedním otevřeným Es a jedním služebním Ds-k vozem. Po přistavení "zetek" k rampě a uhláku opodál se stroj se služebním vozem vrací zpět do Podlesí. Ve videu je jedna chybička, které jsem si nevšiml ani při natáčení, ani při stříhání, ani při několikerém přehrávání. Opravit však nelze, znamenalo by to přetočení celého filmu. To by jeden nevěřil, kolik hodin práce takové natočení a zpracování osmiminutového videa zabere...

https://youtu.be/OJ_yqwGJAmo
Lokomotiva BR 95 DR od firmy Tillig (14.03.2017)

BR 95 DR od firmy Tillig Ke zkušební jízdě stroje BR 95 DR od Tilliga přidávám ještě krátký záznam z jízdy po kolejišti. Provoz v analogovém režimu, pulzní regulace, nejmenší poloměr 310 mm (kolejivo Tillig).
https://youtu.be/eyM4S1CTyUI
Zkušební jízda lokomotivy BR 95 DR od firmy Tillig (01.03.2017)

BR 95 DR od firmy Tillig - zkušební jízda Videozáznam ukazuje jízdu modelu po zkušebním okruhu z kolejiva Kuehn. Nejmenší poloměr je 321 mm. Provoz je v analogovém režimu. Záznam byl pořízen fotoaparátem Panasonic Lumix DMC-FZ150.
https://youtu.be/aIMblIG39WE
BR 173 DR od firmy Kres (18.01.2017)

BR 173 DR od firmy Kres Při natáčení předchozího záznamu s lokomorivou BR 75.5 jsem ještě jako malé pokračovaní pořídil video s motorovým vozem BR 173 DR od firmy Kres, jedoucího opačným směrem, tedy z Podlesí do Rohova.
https://youtu.be/mdlTFZwZSJs
BR 75.5 DR od firmy Beckmann (03.11.2016)

BR 75.5 DR Potřeboval jsem trochu ojet rez z kolejí a vyhnat pavouky z tunelu, tak jsem zatopil v saské "pětasedmdesátce", konkrétně 75 524, a vypravil historickou šotojízdu po kolejišti. Připřaženy byly osobní vozy "Donnerbüchsen" z produkce Tillig. Služební vůz je letitý, ale mírně zmodernizovaný produkt firmy Zeuke. Ovládání je analogové, ale pulzní. Proto to nepřirozené poblikávání světel.


https://youtu.be/qCUwgU28qO0
V 23 DR od firmy Piko (08.06.2016)

V23 DR Zdokumentoval jsem další jízdu po kolejišti. Nákladní vlak s vyprázdněnými uhláky a jedním krytým vozem, doplněný vozem služebním, odjíždí z Unterwaldu do Eckendorfu, kde je krytý vůz přistaven ke skladišti. Ač se jedná pořád o jedno kolejiště, tentokrát se alespoň pomyslně přeneseme do východoněmeckého pohraničí, když už nám tu jezdí ta německá vozidla. Přeji příjemné pětiminutové pokoukání.


https://youtu.be/YI-5cdKHE2g
Manipulační vlak do Podlesí (26.04.2016)

Manipulační vlak do Podlesí Vyvěsil jsem další videozáznam z kolejiště. Jedná se o jízdu manipulačního vlaku z Rohova do Podlesí. Lokomotiva T 435.0140 vezla nízkostěnný vůz Kbkks s bednou na manipulační kolej pod jeřáb a do uhelných skladů dva otevřené vozy (Vtp a Vtpr "Villach") s uhlím. Topná sezóna sice končí, ale zásoby na příští zimu je nutno udělat co nejdříve.


https://youtu.be/iWhINupu7qc
Ukázka z provozu na zkušebním okruhu Kuehn (29.03.2016)

Ukázka z provozu na zkušebním okruhu Kuehn Po delší době se opět v krátkosti vracím k tématu zkušebího okruhu z kolejiva Kuehn. Natočil jsem krátké video z provozu, v němž je ukázán i Zlámalíkův "home-made" regulátor, který po celou dobu používání funguje k mé naprosté spokojenosti. A vězte, že jej používám opravdu často, neboť mám-li chuť si zajezdit a nechce-li se mi zprovozňovat kolejiště, postavím vozidla na okruh a kochám se i obyčejnou jízdou dokolečka dokola. Pro alespoň částečné ukojení choutek to naprosto stačí.


https://youtu.be/bQrQ4wzGdIo
Motorová jednotka M 494.001 ČSD od firmy Kres (11.03.2016)

Motorová jednotka M 494.001 ČSD od firmy Kres Firma Kres vyrobila jako limitovanou sérii motorovou jednotku Köln jako M 494.001 ČSD. Jako malou ochutnávku je možno zhlédnout krátké video z provozu. Recenze modelu se připravuje, publikována bude začátkem dubna.
https://youtu.be/xoobSzOyrB0
Nahoru Drážďany 2015 (09.07.2015)

Drážďany 2015 Jako doplněk k reportáži z Drážďan 2015 přikládám opožděně i krátké video. Dřevěná železnice na něm je více než zajímavá.
https://youtu.be/MydR4oxGGjs
Nahoru Miniatur-Elbtalbahn Königstein (09.07.2015)

Miniatur-Elbtalbahn Königstein V listopadu 2014 jsem s kolegou navštívil expozici Miniatur-Elbtalbahn v Königsteinu. Vzniklo i krátké video. Pořízeno bylo pouze fotoaparátem v rozlišení 1280 x 720 pixelů, ale lepší než nic.
https://youtu.be/VyxjLULEd6w
Nahoru Lokomotiva BR 101 DR od firmy Piko na výhybkách EW1 (18.12.2013)

BR 101 DR Piko Jako doplněk k recenzi a fotkám modelu BR 101 DR od firmy Piko jsem ještě poněkud narychlo natočil videozáznam jízdy lokomotivy přes plastové srdcovky výhybek EW1. V postavené cestě jsou hned tři za sebou, takže je ukázka řekněme dostatečně vypovídající. Zvuků v pozadí si nevšímejte, video jsem neupravoval, tedy ani neodstraňoval zvukovou stopu. Ten křik vyluzuje náš papoušek. Záznam je pořízen fotoaparátem.


http://www.youtube.com/watch?v=q4DGmlmbw1A
Nahoru Ozvučená pára 377.0513 od firmy Roco (14.02.2012)

377.0513 Roco Jak už určitě všichni víte, Roco nám připravilo další kořistní parní lokomotivu ve velikosti TT. Jedná se o stroj 377.0513. Na trhu jsou obě verze, tedy analogová i digitální - ta je samozřejmě se zvukem, jak je již u tohoto výrobce standardem. Tu druhou jmenovanou si můžete nyní prohlédnout i poslechnout na Mílově videu pořízeném na novém kolejišti v muzeu modelové železnice v Trmicích. Přeji příjemné pokoukání. Záznam je ve formátu Full HD.


http://www.youtube.com/watch?v=wUfLDpEnZJo
Nahoru Ozvučená BR 01.5 (16.11.2011)

BR 01.5 Tillig Toto video mám v šuplíku už delší dobu, ale vždy bylo po ruce něco jiného, co bylo potřeba vyvěsit, takže na tento záznam přišla řada až nyní. Je na něm zachycena parní lokomotiva řady 01.5 DR od firmy Tillig. Model je digitalizován a ozvučen již z výroby dekodérem ESU LokSound micro V3.5. Bez ohledu na zvuk je tato lokomotiva opravdu pastvou pro oči, sám ji v analogu proháním. Tilligovi se skutečně povedla. Konec konců, i předloha je krásná, že ano, což dokazují i fotografie mistra Drahoše Švestky na ŽelPage nebo Martina Stejskala na mém profilu na Rajčeti.


http://www.youtube.com/watch?v=bSGEyyd-S6A
Nahoru Brejlovec firmy MTB (21.10.2011)

Brejovec MTB Když už jsem měl Brejlovce MTB doma, tak jsem jej krom fotografování také projel. Z jízd vzniknul krátký videozáznam. Upozorňuji, že toto video v žádném případě nemá sloužit jako prostředek k hodnocení kvalit modelu! Prostě jsem si hrál, nic víc. No však to znáte. Uvidíte několik záběrů z dálky i z blízka, samostatně i s přípřeží modelu Roco a zaznamenal jsem také pomalou jízdu. Pokud pomineme příliš nízkou maximální rychlost, tak jízdní vlastnosti jsou opravdu předností tohoto modelu. Kmitání světel si nevšímejte, není to vada lokomotivy, má to na svědomí můj pulzák a foťák. Ostatně na videu to dělá i Brejlovec Roco.

http://www.youtube.com/watch?v=pyCgdDUWFa4
Nahoru Modell Hobby Spiel 2011 v Lipsku (18.10.2011)

Modell Hobby Spiel 2011 v Lipsku Po dávce fotografií z Modell Hobby Spiel 2011 v Lipsku nyní přinášíme i videoreportáž. Pokud byli někteří z vás zklamáni osobní návštěvou, případně prohlídkou fotek kvůli malému zastoupení novinkových modelů, nechť vezmou zavděk alespoň tímto šestnáctiminutovým záznamem. Podle mého názoru je na co se dívat. Německá kolejiště mají vysokou úroveň a jsou pastvou pro oči. Záznam pořídil Míla.

http://www.youtube.com/watch?v=ByQuFiWPmWE
Nahoru Motorová lokomotiva 720.053-8 (05.04.2011)

Motorová lokomotiva 720.053-8 Při podzimní návštěvě stroje BR 18 firmy Roco mne poctil svojí přítomností také Hektor 720.053-8 ČD. Jeho majitel trochu lajdačil a i přes to, že bylo setkání plánované, nebyl schopen osadit Hektora dekodérem. Bylo mi to jasné. Udělal to z nedbalosti a lehkomyslnosti. Konec konců, nebylo to vůbec na škodu. Mohli jsme tak alespoň model „prubnout“ a projet jej za pomocí pulzního ovládání, kterým v současnosti disponuji. Je to takový můj malý bezvýznamný posun blíže k moderním technologiím v oboru řízení modelové železnice. Dál se asi zase dlouho neposunu. Ale o tom možná jindy. Když už jsme Hektora projeli, tak bylo samozřejmostí jeho jízdu zaznamenat. Dnes vám záznam nabízíme. Ačkoli je video pořízené „jen“ fotoaparátem a dokonce za šedivého počasí a bez nasvícení, je obraz dostatečně „koukatelný“. Za spolupráci děkuji Mílovi.

http://www.youtube.com/watch?v=HgbPqByKiMM
Nahoru Videoreportáž z Trmic (18.03.2011)

Expozice v trmickém zámku Jak už je zvykem, následuje po fotoreportáži z jakékoliv události také videoreportáž, pokud byla pořízena. Snažím se je zveřejňovat bezprostředně a pokud možno tentýž týden. Stejně tak činím i tentokráte. Přináším záznam z provozu na kolejišťích Honzy Součka v trmickém zámku. Část záznamu byla pořízena mimo návštěvní dobu, část je již oživena přítomností návštěvníků a nadšenými ohlasy dětí. Na videu spolupracoval kamarád Míla. Ještě si dovolím sem vložit odkaz na moc hezkou a čtivou reportáž zveřejněnou na webu Honzíkovy vláčky.

http://www.youtube.com/watch?v=KO2xT0XkxqQ
Nahoru Ozvučený letohradský Sergej TT od Roco (10.03.2011)

Ozvučený letohradský Sergej Roco Na fotografie letohradského Sergeje volně navazuje dnešní video. Zachycuje model opět na trmickém zimním kolejišti. Zvuk modelu je trochu odlišný, než byl u prvních ozvučených verzí modelu s dekodérem ESU. I zde je totiž, stejně jako v Brejlovci TT, nový typ dekodéru Zimo.http://www.youtube.com/watch?v=gQtylQDZWGc
Nahoru Reportáž z výstavy v Drážďanech 2011 (01.03.2011)

Výstava v Drážďanech 2011 Před pár dny jsme vám nabídli fotoreportáž z Drážďan. Nyní zveřejňujeme také "pohyblivé obrázky" z vystavovaných kolejišť. Netřeba pochybovat o tom, že je na co se dívat. Jak tvrdí sám kolega Míla, který tam byl již poněkolikáté a od něhož pochází i dnešní materiál, je vidět nezanedbatelný posun k lepšímu. Díky používání nových materiálů a technologií se modelová kolejiště stále více a více přibližují realitě a oko divákovo neví, kam se dříve podívat. Přijměte tedy pozvání a dovolte nám alespoň zprostředkovaně nabídnout i vašemu oku trochu toho pokoukání.

http://www.youtube.com/watch?v=qFsVd2v5fyU
Nahoru Kolísání rychlosti u Brejlovce Roco ve velikosti TT (25.02.2011)

Brejlovec Roco Stále dokola je v diskuzích probíráno téma kolísání rychlosti u lokomotiv Roco ve velikosti TT. Začalo to Sergejem, pokračovalo to strojem BR 18 a nyní je na paškále Brejlovec. Bohužel se tato „vlastnost“ vyskytuje téměř u všech modelů. Snad jen několik málo jedinců uvedlo, že je problém nepostihnul. Ovšem co není, může být. Ne že bych to chtěl přivolávat, ale znám případ, kdy zpočátku model jezdil dobře a teprve po několika hodinách provozu, včetně výrobcem doporučeného zajetí, začala rychlost kolísat. Vzhledem k tomu, že můj kolega má plzeňského Brejlovce, který si prostě nechce nechat říct a ani po dvojím hodinovém zajíždění nedostal rozum, využil jsem situace a tento jev narychlo natočil. Většina z vás jej zná. Ti, kdo ne, budou alespoň vědět, jak se závada projevuje. Video je tmavé, ale jde zde především o zvuk. Nijak jem jej neupravoval, pouze překonvertoval z MOV na něco rozumnějšího a oříznul o nezajímavý začátek a konec. Zdůrazňuji, že na regulátor při jízdě nikdo ani nesáhnul. Můj Brejlovec zlobil také a Sergej rovněž, ale asi jsem měl štěstí, protože je dodnes klid. Mluvení v pozadí před koncem záznamu si nevšímejte, to jsme jen vítali moji drahou polovičku po příjezdu z práce.

http://www.youtube.com/watch?v=GGuV7nz8-Ds
Nahoru Ozvučená lokomotiva BR 50 DRG ÜK od firmy Tillig (02.02.2011)

BR 50 DRG ÜK Model je dodatečně osazen dekodérem ESU LokSound micro umístěným v tendru (rozhraní NEM 651) a reproduktorem s ozvučnicí o průměru 20 mm vloženým na stanoviště strojvedoucího. Zvuk pochází od specializované německé firmy Henning, která se mimo jiné zabývá vývojem a nahráváním zvuků do lokodekodérů a jejich přesným "vyladěním" přímo na konkrétní typ lokomotivy. Jak se jim to daří, to můžete posoudit sami z následující ukázky.

http://www.youtube.com/watch?v=iOT4wIzAin4
Nahoru Brejlovec od firmy Roco podruhé - zimní projížďka (12.01.2011)

Brejlovec firmy Roco Dnes tu máme opět Brejlovce. A kdyby nám jeden nestačil, jsou tu pro jistotu dva. Venku vládne zima, krajina je přikrytá bílou peřinou a mrzne. Avšak my, přestože se naši Brejlovci prohánějí rovněž po sněhem pocukrovaných kolejích, můžeme jejich jízdu pozorovat hezky v teple domácího krbu. Na zámku v Trmicích u Ústí nad Labem totiž mají jedno zimní kolejiště, na kterém sníh neroztává ani za těch nejteplejších zimních dnů. A právě na něm se zmiňovaní Brejlovci projeli. Trať byla protažená, takže zpoždění z důvodu sněhové kalamity nehrozilo (narozdíl od skutečné železnice).

http://www.youtube.com/watch?v=oBLHTDbnw1w
Nahoru Brejlovec od firmy Roco poprvé - ukázka zvuků (07.01.2011)

Brejlovec firmy Roco V souvislosti s článkem o novém Brejlovci firmy Roco jsme pro vás s kolegou Mílou připravili první videozáznam se zvuky tohoto modelu. Většina záznamu ukazuje pouze stojící model. Jízdu po kolejišti připravíme zvlášť za lepších světelných podmínek. Kolega nemá možnost nijak rozumně přisvítit, takže musíme počkat na denní světlo a na pomocníka, který mu bude při natáčení ovládat model (stejně jako u ostatních videí z jeho kolejiště). Přehled zvukových efektů modelu naleznete na ofoceném manuálu v Zápiscích na posledních 3 obrázcích. Drobné chybky v českém textu výrobci odpusťe. Ještě pro pořádek: červená svetla na konci jsou opravdu červená, i když to foťák moc červeně nepobral. To jen, abych předešel nějakým nejasnostem.

http://www.youtube.com/watch?v=ejrk-lcJuB4
Nahoru Patrová jednotka od firmy Kres (09.12.2010)

patra V dnešním příspěvku se ještě naposledy vrátíme do teplého slunného léta. Ono to na videu sice nebude nijak znát, protože se jedná o záznam pořízený večer a doma, ale alespoň vědomí, že se jedná o teplý červencový večer, nás může trochu zahřát. Během prázdninových jízd jsme na kolejišti projeli i novou patrovou jednotku od firmy Kres. Ano, na moje poměry to byl poněkud dlouhý had, táhnul se od zhlaví ke zhlaví, ale jízdu tohoto skvostu jsme prostě nemohli nezaznamenat. Ozvučený Sergej Roco tomu dodal šťávu. Nasvícení bylo záměrně slabší, aby byla vidět i rozsvícená světla na řídícím voze. Tak se podívejte, jak se to na té lokálce kroutí.

http://www.youtube.com/watch?v=zkJZJrJJvJ0
Nahoru Ozvučená lokomotiva 18.201 od firmy Roco podruhé (30.11.2010)

br18b Dnes přinášíme další videozáznam z jízdy parního stroje 18.201 DR. Minule jsem sliboval, že na dalším videu již bude zvuk synchronizován s otáčkami kol. Známé rčení „sliby – chyby“ však stále platí a tentokrát jej mohu vztáhnout i na sebe. Ne snad, že by nebyla snaha... Když kolega přijel v domnění, že doma sešteloval dekodér tak, aby to správně „foukalo“, a postavil lokomotivu na trať, tak sice chvíli jela „jako živá“, nicméně po pár minutách provozu jsme si všimli, že zvuk je vůči otáčkám opět rozhozen. Tentokrát však obráceně. Na jednu otáčku připadlo 5 a kousek vyfouknutí. Inu, nedá se nic dělat. Pokochejte se alespoň jízdou samotného stroje z Podlesí do Rohova a celého vlaku zpět. Ještě jednou uvedu a zdůrazním: Lokomotiva projede oblouky o poloměru 310 mm naprosto spolehlivě. Na mém kolejišti se malinko zhoupla pouze v jednom místě, kde je oblouk malinko zlomený (flexka na dílu 4 pod opěrnou zdí). A když už byla lokomotiva v mých rukou, postavil jsem okruh z plechových kolejí s obloukem R 286, aby si taky holka vyzkoušela, jak chutná jízda po kvalitních kolejích. Neprojede, šprajcuje se! Respektive projede, ale průjezdnost těmito oblouky má mnohem horší, než třeba pětikoláky 555.1 od Tilliga nebo BR 44 od Roco. Evidentně se jí to nelíbí a prohánět stroj po kolejišti s těmito poloměry je holý nesmysl. Může se pouze zhoupnout, ale může též vykolejit. Záleží na kvalitě položení kolejiva. Rozhodně si však jízdu po takové trati neužije ani model, ani jeho majitel. A ještě jedna zajímavost: Odklopná spodní část bočnice budky strojvedoucího se neodklopí ani v těchto více méně již neprůjezdných hodnotách oblouku. Lze se tedy domnívat, že kdyby byla bočnice napevno, nic by se nedělo. Ale dost už řečí a raději si pusťte video.

http://www.youtube.com/watch?v=KVJU1z1MEyk
Nahoru Ozvučená lokomotiva 18.201 od firmy Roco poprvé (18.11.2010)

br18a Jako dodatek k pondělní recenzi přináším nyní i krátký videozáznam z jednoho domácího kolejiště, který nám v několika pohledech ukazuje jízdu ozvučené verze parní lokomotivy 18.201. Už v článku bylo psáno, že kvalita ozvučení je nadstandardní a že dekodér Zimo určitě nebyl špatnou volbou. Trochu pokulhává synchronizace zvuku s otáčkami kol, ale to lze naštěstí vyladit. Kolega Jacek už se do toho pustil a úspěšně problém vyřešil. Pro ostatní vyvěsil článek, za což mu patří dík. Na model vyluzující reálné zvuky je opravdu radost pohledět (a radost si jej poslechnout ), i když jsem měl tu čest zatím pouze zprostředkovaně na několika kratších videozáznamech. Brzy se to však změní a lokomotiva se zkusí projet i po mé lokálce. I z této "historické" jízdy připravíme záznam. Uvidíme, jestli projede všechny oblouky. Ale potvrzení od majitele - R310 opravdu zvládá bez sebemenšího zádrhelu, jak dokazuje i dnešní video v pozici 0:51 - tam stroj projíždí prakticky půlkruh na již uvedeném rádiusu, zastavuje pak na "brutus" oblouku zmíněném v recenzi.

Materiál ke stříhání poskytnul Miloš Müller.

http://www.youtube.com/watch?v=txTmvB49inA
Nahoru Zahradní železnice v Kurort Rathen (11.11.2010)

kurort_rathen Po nedávno vyvěšené fotoreportáži z Eisenbahnwelten v městečku Kurort Rathen jsme pro vás připravili ještě videozáznam. Fotografie ani video nenahradí osobní návštěvu této atrakce, ovšem jako zprostředkování a případné lákadlo a inspirace pro (nejen) rodinný výlet je to myslím dostačující. Se zahradní železnicí v tomto rozsahu jsem se setkal poprvé a musím říci, že to bylo setkání milé. Ještě aby ne, že ano. Návštěvnost byla ideální. Prázdno tam nebylo, ale ani se člověk nikde netlačil a lidé si vzájemně nepřekáželi jak při procházení "kolejištěm", tak při focení a natáčení. Bylo i místo k sezení, a proto jsme nepohrdli jedním echt německým zmrzlinovým pohárem. Jinak dokonalé podmínky maličko kazil snad jen vítr, jehož hučení je občas na záznamu slyšet. Zvuk záznamu jsem však nestahoval kvůli ozvučeným modelům.

Materiál ke stříhání poskytnul Miloš Müller.

http://www.youtube.com/watch?v=k2pOX8RzHgs
Nahoru Jízda po "Weißeritztalbahn" (04.11.2010)

weisseritztalbahn K reportáži o Weißeritztalbahn jsem slíbil i krátký videozáznam. Zde jej máte. Ukazuje zbrojení parní lokomotivy 99 1734-5 vodou ve stanici Dippoldiswalde, objíždění vlaku tamtéž a pak už si můžete v teple domova virtuálně projet trať do Freitalu-Heinsbergu a zpět a pozorovat ubíhající krajinu kolem dráhy z plošinky vozu. Záznam je sice pořízen "pouze" fotoaparátem, ovšem na kvalitu tento fakt nemá žádný neblahý vliv. Naopak jsem měl problém záznam v původním rozlišení 1280 x 720 pixelů sestříhat, takže bylo nakonec nutné přistoupit ke konverzi na klasické VGA rozlišení. To však pro dokumentační účely naprosto vyhovuje. Takže račte nastupovat, lokomotiva už začíná odfukovat.

Materiál ke stříhání poskytnul Miloš Müller.

http://www.youtube.com/watch?v=guMtmzkDk2s
Nahoru Ozvučené Desiro (26.10.2010)

desiro V návaznosti na příspěvek o cestování po Německu a především o jízdě Desirem po Müglitztalbahn teď vyvěšuji další modelové video, pořízené rovněž během prázdninových jízd. Máme tu Tilligovo Desiro v plné parádě. Když píši v plné, tak opravdu v plné, tedy zdigitalizované a ozvučené. Můžete zhlédnout jízdu po mém kolejišti z Podlesí do Rohova se zastávkou v Borové. Natočeno ve večerních hodinách většinou s nepřímým nasvícením, aby trochu vyniklo osvětlení modelu. Na pořízení videozáznamu spolupracoval v roli strojvedoucího kolega Miloš.

http://www.youtube.com/watch?v=Jm_awavxXro
Nahoru Prázdninové jízdy 2010 (05.10.2010)

prazdninove_jizdy_2010 Dalším záznamem z prázdnin je soubor záběrů na průjezdy parních vlaků. A tento jsme nemohli pojmenovat jinak než právě Prázdninové jízdy 2010. Prázdniny jsou spojeny s cestováním, a proto i my jsme pojali naše červencové jízdy na kolejišti převážně v tomto duchu. Toto video vám představí jednak parní lokomotivu BR 50 od MMC, dále BR 24 od firmy Gützold, obě jmenované provozované digitálně, a nakonec v analogu jedoucí BR 80 od Roco – u tohoto modelu se stále peru se špatnými jízdními vlastnostmi při jízdě uhlím napřed. Prostě poskakuje, mrcha.
U BR 50 asi nepřehlédnete poblikávání čelních světel. Pouhým okem tento jev nebyl patrný, ovšem kamera prozradí vše. Problém byl v dekodéru a v současné době je již vyřešen. I přes drobné námi nezaviněné technické nedostatky jsme si ježdění jak se patří užili. Počasí přálo, takže krom modelářských záležitostí se daly stihnout i přírodní aktivity v podobě špacíru do lesa, sbírání borůvek a jahod (a klíšťat). Je fakt, že ani v lese jsme klapačky nezavřeli a kromě lesního ovoce jsme měli plné "huby" modelů.

http://www.youtube.com/watch?v=Cf38qgCltS8
Nahoru Motorová lokomotiva T 435.0 ČSD (22.09.2010)

hektor Během již zmíněných prázdninových jízd, konaných opět v duchu digitálního řízení, vzniklo i několik videozáznamů. Přináším první z nich. Přišlo pár dotazů na jízdu Tilligovic Hektora, takže jsme natočili Hektorův průjezd po mé romantické lokálce. Jízda z Podlesí do Rohova nám okazuje nákladní vlak, zpět jsme pak poslali početnou skupinu cestujících, kteří se toužili svézt v historických vozech Be/Bi. Neměl bych to prozrazovat, ale vzhledem k tomu, že můj Hektor nebyl digitalizován, museli jsme po příjezdu prvního vlaku prohodit lokomotivy a k osobáku připravenému k odjezdu šoupnout právě dorazivšího Hektora od manipuláku. Na záznamu se tedy díváte na jízdu jediného exempláře. Ten můj se celou dobu flákal a nechal za sebe makat dubléra.

http://www.youtube.com/watch?v=eNHSGnFzaqc
Nahoru Modelářská vášeň (15.06.2010)

modelarska_vasen Psal se myslím leden roku 2006. Venku "zima jak sviňa", sníh, no prostě počasí dobré přesně na to, abychom trávili čas u modelů. V té době vzniknul nápad udělat malou reportáž o mém kolejišti do místní kabelové televize. Slovo dalo slovo a celý televizní štáb jednoho dne dorazil k nám domů. Byla jich celá výprava, no jak z Hollywoodu, tak jsem je oba srdečně přivítal. Všichni tři jsme se pustili hned do práce. Vzhledem k tomu, že se jednalo o příspěvek pro laickou veřejnost, i komentář byl v tomto duchu pojatý, takže nečekejte žádné odbornosti. Se svolením kabelovky reportáž po letech vyvěšuji na web. Pokud by se vám náhodou některé záběry zdály povědomé, pak vězte, že jsou to tytéž, které byly kdysi použity pro filmeček Toulky po lokálce. Je to už tak trochu historická záležitost, takže je zde kolejiště ještě nedodělané, končilo tunelem na dílu 6.

http://www.youtube.com/watch?v=NC2ebbj2Hh4
Nahoru Rozvody (04.05.2010)

rozvody A máme tu další video. V příspěvku z digitální neděle (viz. článek níže) byl zmíněn ještě jeden záznam, a to detailní pohled na rozvody lokomotiv při velmi pomalé jízdě. Máme tu tedy stroje BR 01 (Tillig), BR 65 a BR 24 (Gützold), BR 38 (Beckmann), BR 44 (Roco) a BR 50 (opět Tillig). Osobně se velice rád kochám pohledem na pohyb mechanismu rozvodů, je to taková "železná poezie". S digitálním ovládáním jsme si mohli dovolit opravdu pomalou a přitom naprosto plynulou jízdu, což se mně v analogu asi tak úplně nepodaří. Na druhou stranu - takhle pomalu běžně nemám potřebu jezdit, to bych těch 6 metrů ze stanice do stanice jel hodně dlouho. Takže to opět není argument, který by mě přesvědčil a donutil k "dezerci" z analogu. Jak se říká: "Když se jednomu nechce, bývá to horší, než když to nejde." Ale pohled je to hezký, není-liž pravda?

http://www.youtube.com/watch?v=r5RtEpK-hRQ
Nahoru Videozáznam z digitální neděle (20.04.2010)

digitalni_nedele-stary_film Plním svůj slib a vyvěšuji minule zmiňovaný videozáznam, který byl pořízen během digitálních jízd s Milošem Müllerem o Velikonoční neděli. Stručné info bylo již v Zápiskách. Ovládání probíhalo pomocí digitálních komponent Roco, lokomotivy jsou osazeny dekodéry Lenz Gold mini, ozvučené modely v sobě vezou ESU LokSound micro. S digitálem jsem už trochu do styku přišel například u váženého kolegy Martina Pinty, věděl jsem tedy zhruba, co mohu očekávat (byť bez zvuku).

Kromě posezení u oběda a procházky po trati do stanice Lampertice jsme veškerý čas strávili kolem kolejiště. Fotilo se, točilo se, rodinka se vyhodila na zahradu, aby nerušila, a my jsme si vychutnávali ty krásné chvíle, jejichž hodnotu dokáže ocenit pouze železniční modelář. U parních lokomotiv zvuky vyniknou nejlépe, v tom se mnou bude asi většina z vás zajedno. Paleta možností je trochu pestřejší než u jiných trakcí.

Někteří možná postřehnou, že u BR 44, ač se jedná o tříválec, je zvuk pouze "na dvě doby". Inu, chybička se vloudila, to se doladí. Jak praví Miloš, soudruzi v NDR někde udělali chybu a do dekodéru natáhli něco jiného. Při jízdě stroje BR 38 asi nepřehlédnete rozsvícená světla na obou koncích vlaku. To je ten střídavý proud v kolejích. Vyšší napětí nevadilo, rezistory ve vozech jsou dimenzovány na provoz při více než 12 V, neboť svítivost LEDek je opravdu vysoká. Zmíněných 12 V do kolejí ale stejně nikdy nepouštím. Problikávání světel je způsobeno faktem, že u obou krajních vozů sbírají proud jen dvě kolečka - z každé kolejnice jedno. Trochu jsem se to snažil zachránit kondenzátory, ale pohasnutí je viditelné i tak. V budoucnu bych chtěl vyřešit elektrické propojení vozů, kdy místo pevného spřáhla budou v kulise osazeny konektory.

Ale to jsme trochu odbočili. Toto video je provedeno v podobě starého filmu. Díky ne příliš příznivým světelným podmínkám je trochu větší zrnitost záznamu a barvy jsou bledší, méně kontrastní a bez sytosti. Proto jsem nedostatky využil jako přednost a vytvořil (stejně jako kdysi) film pro pamětníky.

Co říci závěrem? Digitální ovládání je opravdu fajn, ale to už jsem věděl. S jeho příchodem se možnosti v železničním modelářství rozšířily, i pomalá jízda je plynulá a stroj má sílu. O zvukových možnostech nemluvě. Ovšem i přes tyto nesporné výhody jsem zatím pořád věrný analogu. Jednak kvůli finanční stránce věci, jednak kvůli charakteru mého kolejiště, kde by byl digitál jen malým přínosem. Ale znáte to... Nikdy neříkej nikdy.

Během jízd vzniknul ještě jeden záznam, a to detailní záběry na rozvody lokomotiv při pomalé jízdě. I o ten se s vámi brzy podělíme.

http://www.youtube.com/watch?v=4tsJY7MUMEg
Nahoru Motorová lokomotiva T 679.1 od firmy Roco (02.12.2009)

2xsergej Dnes nabízím téměř 2-minutový záběr průjezdu nákladního vlaku po mém kolejišti. Máme tu dokonce i přípřež. Ne snad, že by těch osm vozů jeden stroj nezvládl, ale když už u mě došlo k jejich setkání, proč nezkusit jízdu v tandemu, že ano... Tilligův model mezi tím odpočíval v Rohově s osobním vlakem složeným ze tří 4osých REKO vozů. Materiál je pořízen pouze fotoaparátem, naštěstí umí alespoň standardní rozlišení 640 x 480, takže je to celkem koukatelné.

http://www.youtube.com/watch?v=e-T6i6k-0TY

TopList