Přehled aktualizací Pár slov úvodem Vznik a vývoj kolejiště Stavba diorámat Minirecenze vozů Rady a návody Patinování vozidel a budov Články a recenze Zápisky od roku 2006 Reportáže z akcí a cest Videozáznamy modelové železnice Často kladené dotazy Sekce věnovaná trati Trutnov - Žacléř Fotodokumentace železničních zařízení Smíšená fotogalerie s železniční tématikou Přehled plánovaných akcí Ankety Tapety na plochu, panoramatická pozadí za kolejiště... Zanechte vzkaz v knize návštěv Kontaktní informace Partnerské stránky
UDĚLÁTKA
Jak už název sekce napovídá, budu zde zveřejňovat různá "udělátka", tedy nápady, zlepšováky nebo úpravy, které by mohly být užitečné pro ostatní modeláře, ať už začínající, nebo pokročilé. V konferenci se sice řešilo, že by se všechny nápady daly na jedno místo, ale nakonec to vyšumělo. Proto jsem založil tuto sekci. Nakonec, pokud by se přeci jenom nějaká sbírka nápadů na webu založila, nemám nic proti, aby se tam materiály, jež se nachází se na tomto místě, použily také. Samozřejmě po předešlé žádosti a s uvedením autora.
• Budiž světlo aneb rozsvícené atrapy osvětlení 2 (07.03.2023)

5 stran, 14 obrázků, 606 kB Navažme na příspěvek z května roku 2020 o rozsvícení atrap osvětlení. V tomto pokračování ve stručnosti popíši a názorně ukáži, jak lze vyrobit funkční osvětlení i z jiných než nástěnných lamp. Své další pokusy jsem prováděl na plynových lucernách Auhagen katalogového čísla 41202. Ty svým provedením k instalaci ledky vyloženě svádějí. Jejich „skleněná“ část je dutá a je v ní pro ledku dostatek místa. Samozřejmě si akce vyžádá nějaké úpravy, ale bez práce nejsou koláče. Kdo chce svítit, musí vynaložit špetku úsilí a trpělivosti. Když se zadaří, výsledek stojí za to a odměnou je pohled na hřejivé světlo lucerny. Lze opět použít teple bílé ledky, ale pokud někdo touží imitovat opravdu plamen plynového hořáku, může použít žlutou, možná oranžovou ledku (nemám vyzkoušeno) a upravit svit tak, aby plamenu alespoň přibližně odpovídal. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Budiž světlo aneb rozsvícené atrapy osvětlení (13.05.2020)

5 stran, 14 obrázků, 606 kB Ve stavebnicích budov k modelové železnici zpravidla bývají i atrapy nástěnných lamp, které mají své místo nejčastěji nad vchodovými dveřmi. Chce-li ale modelář na kolejišti znázornit i noční život, neobejde se bez funkčního osvětlení. Na trhu je dostatečné množství svitídel, ať už pouličních, parkových, nástěnných, závěsných nebo staničních. Jejich ceny ale začínají zhruba u jednoho sta korun za kus. Jako příklad zmiňme tuzemskou firmu JM Detail. Paleta lampiček tohoto výrobce je široká a modely jsou opravdu perfektní. A cena, ač není nejnižší, myslím odpovídá kvalitě provedení i věrnosti. Nabídka obsahuje velkou část českých (nebo chcete-li československých) svítidel, která známe z běžného života, a to ve všech třech základních velikostech. Rozšířené jsou i dnes, takže je lze použít minimálně v rozsahu od III. až do VI. epochy. Jsou věrné svým předlohám a výrobce nabízí provedení se žlutou (sodíková výbojka), studenou bílou (rtuťová výbojka) a teplou bílou (žárovka) ledkou. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Instalace osvětlení 08857 do tříosých vozů Tillig (13.11.2018)

5 stran, 9 obrázků, 700 kB Na konci dubna roku 2017 jsem publikoval recenzi setu tříosých historických osobních vozů Tillig s katalogovým číslem 01727. Mimo jiné jsem tam zmiňoval i otočná krajní dvojkolí těchto vozů a též přípravu na vnitřní osvětlení včetně sběru proudu ze všech čtyř kol těchto dvojkolí. Na toto téma nyní částečně naváži, protože osvětlení určené pro tyto vozy a dodávané přímo výrobcem se mi dostalo do rukou a měl jsem možnost jej osobně instalovat. Pominu dosti vysokou cenu, která se pohybuje kolem 600 Kč za kus, a zaměřím se především na jeho použití a také na drobnou úpravu vozů, aby opravdu svítily pokud možno stabilně a spolehlivě, samozřejmě v rámci možností. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Bateriový ovládací panel (20.09.2018)

4 strany, 5 obrázků, 533 kB Chléb na těch našich krkonošských horách měl odjakživa tvrdou kůrku. Život se tu s nikým nemazlil a zdejší chalupníci se s ním museli dennodenně prát. Nejinak je tomu i dnes. Když si Krakonoš vzpomene, zahrnou krajinu přívaly sněhu, nad kopci se prohání Větřice a člověk je rád, že se může schovat. Jenomže Krakonoš si takto nekrátí dlouhou chvíli jen v zimě. V poslední době se mu to zalíbilo i v létě. Důkazem toho je srpen 2017, kdy to opravdu přehnal a stromy v lesích širokého okolí padaly jako špejle. A nejen stromy. Ani sloupy elektrického vedení nevydrží vše, takže se nejedna obec ocitla bez elektrického proudu, a to hned na několik dní. V domácnostech, kde je veškeré vybavení na elektřinu, to zapříčinilo nemalé komplikace v podobě nemožnosti vaření, ohřevu vody nebo naopak vypnutého mrazáku. To všechno jsou však maličkosti v porovnání s tím, že nám, železničním modelářům, bylo absolutně znemožněno provozovat jakékoli modelářské aktivity, především však udržovat provoz na modelovém kolejišti. To je myslím to nejhorší, čeho se člověk jako já a mně podobní mohou dočkat. Počasí vyloženě mizerné, které nás nutí setrvat doma, ale zároveň nám brání v provozování naší životní vášně. No řekněte sami, máme tohle zapotřebí? Nemáme. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Výroba plechových hal (29.06.2018)

7 stran, 16 obrázků, 992 kB Většina z vás určitě zná materiály firmy Evergreen. V současnosti jsou již hodně rozšířené a nabídka je široká. Jedná se o polystyrenové polotovary různých podob, tvarů a velikostí. Kulatiny v mnoha průměrech, profily „U, I, H, L, T, Z,“ profilované desky imitující dřevěné nebo plechové stěny apod. Zvědavci nechť se podívají na stránky pana Litomyského. Pro kutily je to učiněné bohatství, pastva pro oči a vlastně i pro šikovné ruce. Především posledně jmenovaným profilovaným deskám se budeme věnovat v tomto článku.
»» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Použití vodivého magnetického spřáhla Peho (05.04.2016)

6 stran, 14 obrázků, 977 kB Železniční modelář je nucen čas od času řešit problém se sběrem proudu u kratších vozidel nebo u vozidel s malým počtem sběrných kol. Perfektním adeptem pro výběr představitele té druhé skupiny je motorový vůz M 152/810. Hovoříme samozřejmě o velikosti TT. Tento vůz má tak „šikovný“ rozvor, že při projíždění dvou proti sobě zapojených výhybek EW1 s plastovou srdcovkou jsou v jednom okamžiku obě nápravy jedním kolem na plastové srdcovce. Jedná se sice o krátký mžik, který zpravidla model překoná díky setrvačníku, nicméně jakési škubnutí, v horším případě pozastavení je patrné. Naštěstí výrobci doplňků k modelové železnici neusínají a stále přicházejí s něčím novým. Mimo jiné i s vodivým spřáhlem, které na sklonku roku 2015 představila firma Peho. Na toto téma jsem již jeden příspěvek psal, budu jej tedy nyní trochu dublovat a přidám k němu další téma, které zůstalo v původním článku otevřené. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Úprava patrové jednotky firmy Arnold (09.04.2015)

3 strany, 6 obrázků, 815 kB V recenzi na patrovou jednotku od firmy Arnold byl zmíněn problém při průjezdu inflexí na poloměru 365 mm na mém zkušebním okruhu postaveném z kolejiva Kuehn. Příčina problému byla zjištěna, zbývalo tedy ještě vymyslet řešení a tohoto nežádoucího jevu se zbavit. Záležitost jsem tedy nechal uležet a nyní přicházím s relativně jednoduchým řešením. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Úprava nové Rosničky (13.03.2014)

3 strany, 5 obrázků, 660 kB V srpnu 2013 jsem v sekci Zápisky vyvěsil článek, v němž porovnávám původní verzi Rosničky z roku 2000 s novou přepracovanou verzí současnou. Stěžoval jsem si tam na nedobré jízdní vlastnosti té novější, jejichž hlavní příčinou byl špatný sběr proudu. Ten byl v principu proveden prakticky shodně se starou verzí, kdy sběrače přiléhají ke kolům zezadu, což je u střední nápravy více ke škodě než k užitku. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Krátké spojení s očkovými spřáhly (07.11.2013)

4 strany, 8 obrázků, 1,13 MB Motorový vůz M 152.0 je jedním z nejtypičtějších vozidel našich tratí a snad nejrozšířenějším motorovým vozem u nás vůbec (nebo alespoň byl). Dá rozum, že když se věci mají takto, tak jen málokterý modelář je ochotný jej ve své sbírce postrádat. Já jsem tedy ochotný nebyl a svého času jsem si pořídil jeden motorák a dva přívěsné vozy. Opatřeny byly klasickými očkovými spřáhly BTTB. Postupem doby, když přišly do módy kinematiky a různá pevná a krátká spřáhla, nastal čas, abych je nainstaloval i na tato vozidla.
»» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Stavba včelínu (11.01.2013)

8 stran, 15 obrázků, 1,38 MB Při jízdě vlakem se rád kochám pohledem na blízké i vzdálenější okolí tratě a sbírám inspiraci pro případné nové modelářské počiny, které posléze realizuji na kolejišti nebo na diorámatech. Jest pravdou, že ta jízda vlakem není bezpodmínečná, kochám se i při procházkách nebo při jízdě na kole. To má zase tu výhodu, že se mohu kdykoliv zastavit a objekt mého zájmu fotograficky zdokumentovat, případně přeměřit. Další možností je využít internetu a inspirovat se fotografiemi tam, což je částečně i dnešní případ. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Náklad šrotu (06.12.2012)

4 strany, 7 obrázků, 665 kB Nákladní vlaky jezdí proto, že je potřeba něco přepravit. To dá rozum. A když se na skutečné železnici přepravují různé materiály, zboží a suroviny, proč bychom měli v modelu zůstat pozadu? Kdepak, ani náhodou. Několik návodů na výrobu nákladů již na Trainmanii je, dnes k nim přidávám jeden nový. Tentokráte se jedná o náklad železného šrotu. »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Úprava výhybek EW1 (29.02.2012)

9 stran, 19 obrázků, 3,62 MB Výhybky EW1 od firmy Tillig se netěší moc dobré pověsti. Jejich plastová srdcovka uživatelům mnoho radosti nepřináší, a to především při provozu kratších vozidel. Proto jsou v poslední době upřednostňovány spíše výhybky EW2 a EW3, které tímto nešvarem neoplývají a navíc jsou mnohem modelovější. Ovšem ne každý si je může z prostorových důvodů dovolit. Já osobně s "évéjedničkami" problémy prakticky nemám. Občas zazlobily spíše dělené jazyky, které bylo nutno propojit slabším kablíkem. Srdcovky jsem neřešit nemusel.
»» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Sběr proudu u lokomotivy BR 86 (30.12.2010)

4 strany, 9 obrázků, 332 kB Kolik asi modelářů z komunity TT má doma přepracovanou verzi stroje BR 86? Vzhledem k tomu, že jde o model relativně lehce přepracovatelný do podoby ČSD, předpokládám, že je v našich končinách atraktivní. Tovární podoby ČSD jsme se zatím nedočkali (pominu-li původní BTTB nebo Tilligovu remotorizovanou verzi), tak se český modelář, chce-li československé provedení na svém kolejišti provozovat, musí uchýlit k nějakým úpravám. Další využití má pak tento model jako zdroj pojezdu... »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Fotobox (01.06.2010)

3 strany, 5 obrázků, 552 kB Aby tento web dobře fungoval ku spokojenosti vás návštěvníků, je nutno podávati mu bohatou, pestrou a výživnou stravu. Tou stravou jsou v první řadě fotografie a videa. Na těch si opravdu pochutnává nejvíce. Ovšem není fotka jako fotka. Především u těch dokumentačních a pracovních záběrů je mnohdy vidět i to, co by klidně mohlo být zraku pozorovatelovu skryto. Jednou je tam vidět monitor, jindy klávesnice nebo myš, pak zase třeba půlka obýváku. Jsou to rušivé prvky, které je nutno odstranit. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Všestarská kůlna (13.10.2009)

12 stran, 22 obrázků, 2,99 MB Je to již více než dva roky, kdy jsem při jedné návštěvě Všestar u Hradce Králové zdokumentoval fotograficky i rozměrově hrázděnou kůlnu, stojící v areálu nádraží. Vytištěné fotografie pak doma ležely a čekaly na své využití. Teprve letos v létě byla stavba zahájena. Došlo při ní i k nehodě, ale vše se nakonec v dobré obrátilo, její následky byly odstraněny a stavbu kůlny jsem úspěšně završil patinací. Postup prací máte nyní k dispozici i vy. Nabízím tu i jakýsi rozměrový nákres. Nejsem technik ani konstruktér, ale svůj účel to myslím splní. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Sloupy vysokého napětí (29.09.2009)

7 stran, 11 obrázků, 1,02 MB Ať se podíváme kam chceme, všude kolem nás je krajina poseta různými typy sloupů vysokého i nízkého napětí. A když se člověk snaží v modelu ztvárnit malebná česká zákoutí, není od věci, když na nějakou tu louku či travnatý ostůvek uprostřed pole pár sloupů umístí. Oživí to kolejiště a přiblíží jej realitě. I já jsem se do toho pustil a po jednom sloupu zasadil na kolejiště a na dioráma. Postup výroby je možná mnohem jednodušší, než by se mnohým čtenářům mohlo zdát. Chybí už jen vedení. Více již v článku. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Úpravy jednotky BR 175 DR (14.07.2009)

5 stran, 11 obrázků, 428 kB Nebyl by to Jirka Sládek, kdyby se hned nepodíval do střev každého nového modelu. A vyžaduje-li to situace, neváhá a nebojí se úprav, které jsou někdy díky charakteru jeho kolejiště nutné. Každopádně v jeho případě je jisté, že rozebraný model bude znovu zkompletován a bude stejně funkční (někdy i funkčnější, jako zrovna v tomto případě ), jako při prvotním rozbalení z krabice. Pro ostatní modeláře je to jen dobře, protože se o modelech v Jirkových článcích dozví vše potřebné. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Vitrína na modely (07.07.2009)

2 strany, 11 obrázků, 246 kB Vitrína je pro mnohé modeláře místem, kde mohou vystavit na odiv svoje "poklady". Tak i já jsem přemýšlel, jak to s vitrínou vyřešit. Čas od času jsem okukoval vitríny v různých letácích nebo obchodech, ale v podstatě žádná neodpovídala mým představám. Nakonec mi pomohla náhoda. Když jsem pomáhal cosi hledat u manželčiných rodičů na půdě, narazil jsem tam na složené skříňky ze staré sektorové obývací stěny. Uvědomil jsem si, že jsem ji tam před léty pomáhal uložit. No a nápad byl na světě. »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Použití spřáhla 08845 firmy Tillig (19.05.2009)

18 stran, 57 obrázků, 1,93 MB Přečtěte si, jaké jsou skryté možnosti nového spřáhla, které je dodáváno pro Sergeje ve velikosti TT. Článek není komplexním pojednáním o spřáhlech v TT. Je zaměřen na přezbrojení (přestavby) vozidel na spřáhlo poslední generace (od roku 2006), a to způsobem, který nebyl dosud nikde publikován - s využitím spřáhel 08845. Autoři tohoto příspěvku jsou do té míry pamětníky , že ve velikosti TT pamatují již třetí zásadně odlišné provedení spřáhel od dominantního výrobce modelů v této velikosti... »» CELÝ ČLÁNEK »»
Nahoru • Jízdní kola od firmy Hekttor (20.04.2009)

2 strany, 6 obrázků, 489 kB V sortimentu firmy HEKTTOR lze nalézt leptané stavebnice jízdních kol, dvojkol a stojanů na tato kola. Ke stavbě jsem měl několik kusů kol (dvojího druhu - s blatníky a bez blatníků), jedno dvojkolo a stojany. Kola jsem vyřezal z rámečků, můstek pod předním kolem jsem nechal pro usnadnění barvení, kolo vyhnul vzhůru a otočil řídítka do správné polohy. Na některá kola jsem nalepil dopředu na rám kousek bužírky... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Výroba přechodové koleje (10.02.2009)

2 strany, 8 obrázků, 335 kB Ač se to nezdá, je mezi námi asi ještě dost modelářů, kteří z nějakého důvodu používají plechové kolejivo. Někde hrají roli finance, jinde odlišná geometrie toho profilového. Každopádně, budou-li v budoucnu chtít spojit tyto dva typy kolejí, může se jim tento článek hodit. Není to žádná věda, objevil jsem Ameriku , ale proč se nepodělit. Přestavba zabere pouhých pár minut, což je určitě výhodnější, než kolej kupovat.
»» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Výroba lokomotivy T 211 z leptu (07.01.2008)

9 stran, 33 obrázků, 637 kB Před nějakou dobou se na trhu na čas objevila stavebnice malé motorové lokomotivy T 211 z leptaného plechu od firmy HEKTTOR (www.hekttor.biz). Zvažoval jsem dlouho, zda si ji mám pořídit. Moje nerozhodnost byla způsobena hlavně obavou, zda budu schopen lokomotivu alespoň trochu slušně postavit. V té době jsem s lepty měl jenom málo vlastních zkušeností a ty byly poněkud rozporuplné. Na internetu jsem mezitím narazil na stránky, kde se o stavbě... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Zkrácení spřáhla 08847 Tillig (14.11.2007)

2 strany, 7 obrázků, 481 kB Hned v úvodu raději upozorňuji, že níže popisovaná jednoduchá úprava spřáhel se týká i katalogového čísla 08848. Jediným rozdílem mezi těmito dvěma uvedenými produkty je totiž jen počet kusů v balení a tím pádem také cena za jeden kus. Musím zmínit, že tuto úpravu jsem praktikoval již před lety na klasických BTTB spřáhlech u rychlíkových vozů typu „Y“. Vlastně dodnes na nich tato spřáhla jsou, ještě jsem je nepřezbrojil. Důvodem úpravy je... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Úprava osvětlení v lokomotivě BR 132 (03.07.2007)

2 strany, 7 obrázků, 249 kB Lokomotiva BR 132 (a její varianty) od firmy Roco je již z výroby opatřena čelním i koncovým osvětlením. Provedeno je dvěma žárovkami a spletí světlovodů. Podrobněji je vše popsáno v recenzi ze dne 11.7.2006. Jak je všeobecně známo, modely, které jsou opatřeny žárovkovým zdrojem světla, svítí mnohdy při modelové rychlosti jen slabě, nedostatečně. Proto je vhodné nahradit žárovku světelnou diodou. »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Úprava osvětlení v Nohabce (22.02.2007)

2 strany, 8 obrázků, 218 kB ...rozhodl jsem se totiž, že přepracuji osvětlení, tedy že žárovky (obrázek 1) nahradím ledkami. Použil jsem SMD diody. Na každé čelo jsem použil 3 žluté a 2 červené (obrázky 3 a 4), stejnobarevné jsou vždy zapojené do série. Umístění světel vychází téměř ideálně, takže jsem mohl nalepit v pozičních světlech vždy žlutou a červenou ledku na sebe (žlutá dole, červená nahoře). Světlomet má samostatnou vrchní ledku. Bylo potřeba předejít tomu... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Styk dvou napaječů na kolejišti (18.07.2006)

14 stran, 34 obrázků, 974 kB Používáte na kolejišti dva napáječe? Nevíte, jak vyřešit potíže v případě jejich styku, abyste předešli zkratu a poškození lokomotivy? Pak je tento článek určen právě vám. Ne každý je znalec elektrotechniky, proto přivítá raději nějakou radu či návod, který už je praxí prověřený, a může se tak v případě správného použití spolehnout na fukčnost výtvoru. Autorem tohoto rozsáhlejšího pojednání o zabezpečení místa, které je možné napájet ze dvou ovladačů... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Stavba budov - skladiště (20.03.2006)

3 strany, 14 obrázků, 331 kB Tuzemský trh nabízí nepřeberné množství modelů budov od různých výrobců, především však zahraničních. V jejich sortimentu najdeme snad vše, co je možné na kolejišti uplatnit. Mezi železničními stavbami jsou to malé i větší staniční budovy, výtopny, rotundy, stavědla, strážní domky, skladiště a další staniční i traťové objekty, z neželezniční oblasti je pak možno si vybrat mezi venkovskými stavbami, jako jsou statky, rodinné domky, chalupy, nebo mezi městskou zástavbou v podobě panelových domů... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Úprava osvětlení u lokomotivy 455 ČSD (06.03.2006)

3 strany, 14 obrázků, 327 kB Díky žárovkovému zdroji světla není svítivost nikterak velká, pokud člověk jezdí modelovou rychlostí. Té je vzhledem k převodům dosaženo dosti brzo, zhruba na druhém dílku transformátoru FZ1 (dosti netechnicky řečeno). Druhou nevýhodou tohoto provedení osvětlení je současné svícení všech světel (tedy na obou čelech) při jakémkoliv směru jízdy. I jal jsem se způsob osvětlení lokomotivy přepracovat. Samozřejmě pomocí světelných diod... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Osvětlení automobilů (20.02.2006)

3 strany, 13 obrázků, 262 kB To, že nám některá železniční vozidla při jízdě po kolejišti svítí, bereme všichni jako samozřejmost. Výrobci dnes instalují čelní, koncové a často i vnitřní osvětlení do většiny svých nových modelů. Horší je to již se silničními vozidly. Ta, ač stojící (tedy alespoň v drtivé většině případů), mají představovat provoz na dálnicích, silnicích, cestách a já nevím kde ještě. Ovšem v době, kdy na kolejišti vládne noc, vlaky svítí, stanice svítí, i ulice jsou osvětlené, světla našich automobilů jsou však zhasnutá... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Úprava vnitřního osvětlení ve vozech Ca (21.12.2005)

3 strany, 15 obrázků, 353 kB Osobní vozy Ca od firmy Tillig mají ve svých útrobách již z výroby instalováno vnitřní osvětlení. Je řešeno dvěma žárovkami, které jsou zapojeny do série (obrázek 1). Z každého podvozku je vždy jednou stranou obou náprav přiváděn do kontaktů umístěných ve stropu vozu (obrázek 2) elektrický proud. Dvojkolí jsou v podvozku posazená v kovovém uložení, to je vodivě spojeno s držákem podvozku, z něhož je napájení stropních kontaktů provedeno nýtem, kterým je také spojen samotný rám vozu.
»» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • ŠM skříň (16.12.2005)

2 strany, 9 obrázků, 158 kB Výroba ŠMs skříně je poněkud složitější, avšak s trochou trpělivosti a pečlivosti ji lze bez problémů zvládnout. Vytištěné střihy nalepíme Herkulesem na jednu vrstvu fotokartonu (díly A, B, C, D a F), díly E nepodlepujeme vůbec. Lepidla je lépe více než méně a zásadně ho nanášíme na poklad, na který přijdou střihy nalepit. Pokud bychom lepidlem natřeli střihy, zdeformují se! Střihy ihned obstřihneme s dostatečným okrajem, zatížíme a necháme dostatečně... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Jak na zdivo (29.11.2005)

3 strany, 21 obrázků, 494 kB Před začátkem stavby dílu 6 jsem vůbec neměl jasno, jaký motiv na něm vyroste. Nějaké nápady byly, ale vše mi připadalo tak nějak obyčejné. Nakonec jsem si uvědomil, že jsem kdysi měl tunel, po přestavbě jsem však žádný nepostavil. A nápad byl na světě. Bude se stavět tunel. Hned ale vyvstal problém, jak znázornit tunelové portály. Bádal jsem, přemýšlel, konzultoval. Nakonec jsem se rozhodl pro nákup jakéhosi odlitku asi za 45 Kč, který měli... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Úprava vozidel (15.11.2005)

9 stran, 28 obrázků, 855 kB V květnu roku 2003 jsem zpracoval text, který pojednával o drobné úpravě pojezdu dieselové lokomotivy T334, známé jako Rosnička. Popisoval jsem současný model od firmy Tillig. Jak plyne čas, rozrůstá se pomalu (opravdu velmi pomalu) inventář mého "depa kolejových vozidel". Jedná se jak o vozidla nová - nejetá, tak i o starší ojetá vozidla, vyrobená někdejší východoněmeckou firmou Berliner TT Bahnen. A zejména vozidla na druhém místě jmenovaná (ale nejen ona) někdy potřebují... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Výroba nákladu - plachta (14.9.2005)

2 strany, 7 obrázků, 212 kB Základem pro výrobu základu plachty je rámeček, který si vyrobíme z černého fotokartonu dle nákresu na obrázku 1 (pozor, je to pouze schematická kresba bez měřítka!). Udané rozměry jsou udány v milimetrech. Díl nakreslíme na fotokarton a skalpelem vyřežeme (červeně označené čáry proříznout). Hrany, kde budou ohyby (označeny zeleně), doporučuji lehce naříznout pro snadnější ohýbání. Chlopně (samostatné díly - naznačeny modře) natřeme Herkulesem, přilepíme z vnitřní strany... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Výroba nákladu - kulatina (5.8.2005)

2 strany, 6 obrázků, 165 kB Asi většina železničních modelářů, kteří mají své vlastní modelové kolejiště, na něm provozuje nějaké nákladní vozy. Jistě jsou mezi nimi i vozy otevřené a plošinové. A s nimi se objevuje i zásadní otázka, co na ně naložit. Je sice pravda, že někteří výrobci dodávají k vagonům i imitaci nákladu, např. náklad dřeva (kulatiny), nebo uhlí do dvounápravových vysokostěnných vozů Es ve velikosti, ovšem jsou vylisovány...
»» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Výroba námezníků (2.8.2005)

1 strana, 4 obrázky, 181 kB Výroba námezníků je velice snadná. V nákresu (obrázek 1) jsou uvedeny rozměry v milimetrech. Z několika vrstev fotokartonu (nejlépe šedého) slepíme desku pro betonovou základnu (o výšce 1,5 mm) a po zaschnutí uřízneme proužek široký 2 mm. Je vhodné zhotovit jeden delší polotovar, ze kterého se poté nařeže několik kusů. Z hrany fotokartonu (zde je lepší bílý) uřízneme proužek široký max. 0,5 mm mm (v nákresu červeně)...
»» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Flexi-podloží (14.6.2005)

1 strana, 4 obrázky, 157 kB Tento článek bude velmi krátký, avšak pro nejednoho modeláře možná přínosný. Při započetí stavby jednoho z dílů kolejiště nastal problém nedostatku flexibilního pražcového podloží. Vlastnil jsem pouze pevná přímá a oblouková pražcová pole, která jsem při stavbě nemohl potřebovat. Bylo možno dovolit si větší poloměr oblouku a materiál, který ležel přede mnou, rozhodně nevyhovoval. Přemýšlel jsem, jak co nejrychleji, nejspolehlivěji a pokud možno... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Ohýbačka na flexi-kolejivo (20.5.2005)

3 strany, 6 obrázků, 241 kB Modeláři, kteří budují kolejiště z flexi kolejiva, mají výhodu v tom, že mohou udělat kolej o téměř libovolném poloměru. U nás v TT používáme především flexi koleje od pana Litomyského, nicméně uvést měřítko a výrobce kolejiva v tomto příspěvku je vhodné pouze pro orientaci, jinak to není důležité. Je-li třeba udělat oblouk o poloměru např. 1200 mm, pak není pomalu nad čím uvažovat. Celá kolej se v ruce ohne a připevní. Pružnost kolejnic, které mají snahu se narovnat... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Výroba keřů (19.4.2005)

4 strany, 19 obrázků, 654 kB Z výšek korun stromů se nyní sneseme k zemi a zaměříme se na nižší porosty - keře. Popíši zde nyní výrobu keřů několika způsoby a z různých materiálů. Postupem času jsem přicházel na různé postupy (nebo jsem byl přicházen), které mi otevíraly oči a ukazovaly mi pro mě do té doby dokonalé provedení znázornění keřů jako dostačující, nikoli však realistické. Prvním, nejjednodušších způsobem, byl prostý nákup lišejníku firmy Jordan. Lišejník stačilo vybalit ze sáčku... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Jak vyrobit prašnou cestu (8.12.2004)

2 strany, 6 obrázků, 223 kB Na žádném kolejišti by asi neměly chybět lesní nebo polní cesty. Dodá to krajině takový přirozený ráz. Jak už jsem několikrát zmínil, mám zálibu v zarostlých tratích a zákoutích, kde bují vysoká tráva. Stejně tak se mi líbí zarostlá lesní cesta, po které málokdy něco projede. Rád pozoruji při jízdě vlakem okolí tratě a sbírám inspiraci. Je spousta míst, kde jsou již nepoužívané železniční přejezdy se závorami, které se asi nikdy nezvednou...
»» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Výroba kamenného mostu (18.10.2004)

3 strany, 12 obrázků, 294 kB Když jsem v duchu plánoval díl 2, představoval jsem si lesní zákoutí s železničním přejezdem na zarostlé lesní cestě. Přejezd měl být chráněn starými trvale staženými mechanickými závorami. Když jsem započal se stavbou, zjistil jsem, že jsem trochu změnil názor. Lesní zákoutí zůstalo, ovšem lesík je řidší než původně zamýšlený a přejezd se nakonec nekonal. Trať totiž vede ve skalnatém zářezu, do kterého nebylo možné přejezd nenásilně umístit... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Oprava transformátoru FZ1 (28.9.2004)

3 strany, 7 obrázků, 317 kB Předpokládám, že nejsem jediný, kdo měl po několikaletém používání transformátoru FZ1 od firmy PIKO problém. Ten se projevil tím, že jsem jednoho dne otočil regulátorem a vlak se ani nepohnul. Samozřejmě jsem hledal problém nejprve v ovládacím pultu, zda je vše zapnuto tak, jak je potřeba. Bylo. Soustředil jsem se tedy na to, jestli je vůbec na výstupu z trafa nějaké napětí. Nebylo. A sakra. Problém je tedy někde uvnitř.. Aby to nebylo tak jednoduché... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Výroba nákladu do otevřených vozů (19.7.2004)

3 strany, 9 obrázků, 492 kB Jednoho dne jsem začal být nespokojen ze vzhledem nákladu, který vozily mé otevřené nákladní vozy. Mám na mysli především imitaci uhlí a dříví, které bylo k někdejším Berliner TT Bahnen uhlákům dodáváno. Obojí jsou jen plastové výlisky, které nebyly nijak barevně upraveny. U uhlí to nebylo tak hrozné, prostě bylo černé, ale dřevo bylo žluto-béžovo-okrovo-kdovíjaké, jenom ne podobné dřevu. Sice jsem si jej trochu barevně doladil, ale stále... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Znázornění vody pomocí E-Z Water (25.5.2004)

2 strany, 6 obrázků, 380 kB V začátcích stavby svého kolejiště jsem se snažil za každou cenu vyhnout tomu, abych na kolejišti musel znázornit jakoukoli vodní plochu nebo vodní tok. Postupem času, jak jsem získával zkušenosti z konference a z internetu obecně, strach z vody postupně upadal. Nakonec jsem došel až do stadia, kdy jsem vodu prostě chtěl. Za spolupráce jednoho člena konference jsem si pořídil polovinu balení E-Z Water od Woodland Scenics a již mi nic nebránilo ve vytváření... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Předvěstníky, rychlostníky a další značení (12.4.2004)

1 strana, 4 obrázky, 220 kB Chcete, aby vaše rychlostníky, předvěstníky i ostatní značení kolem trati vypadalo jako sktečné? Pokud ano, použijte připravené dokumenty, ve kterých najdete vše potřebné. Kromě již zmíněného obsahují také například upozorňovadla, konec nástupiště, tabule před zastávkou a další. Potřebné dokumentu s rychlostníky k článku o návěstidlech najdete zde: H0, TT a N. Stáhněte si také tabulku rozměrů, vlastní článek je pak zde: »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Betonové patice telegrafních sloupů (22.3.2004)

3 strany, 9 obrázků, 652 kB Možná jsem to ještě nezmínil, ale inspirací ke stavbě mého kolejiště jsou malebné lokálky, kterými je naše vlast protkána křížem krážem. To je ta pravá železniční romantika. Zarostlé koleje, trať ztrácející se v lesíku, kamenný mostek nad potůčkem... To vše patří k nefalšované (nejen) české lokálce. Nesmíme však zapomenout na jeden opravdu charakteristický znak - telegrafní sloupy. Nebudu zde popisovat jejich výrobu, ale spíše malou a jednoduchou úpravu... »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Výroba listnatých stromů (14.04.2005)

5 stran, 20 obrázků, 796 kB Tvorba krajiny na kolejišti je proveditelná mnoha způsoby. Trávu lze znázornit vlasovým kobercem, drceným molitanem nebo třeba také barvenými pilinami. Třetí způsob je již pomalu dožívající a asi také nejméně modelový, i když ten měl ve znázornění travnatého porostu nejen na modelových kolejištích v minulých desetiletích "největší slovo". Ale o tom možná jindy. Stavíme-li krajinu, potřebujeme znázornit kromě trávy, cest...
»» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Výroba mechanických závor (24.6.2003)

2 strany, 5 obrázků, 298 kB Jak je již zmíněno v sekci Modely TT v doprovodném textu k dílu 5, předloha (nebo raději inspirace) mechanických závor z mého kolejiště se nachází ve stanici Královec na trutnovském/žacléřském zhlaví. Při jedné procházce jsem si závory nafotil, abych se měl čeho chytit při jejich "zmenšování". Na vlastní závory jsem použil kovovou kulatinu o průměru 1,3 mm, což ve velikosti TT odpovídá průměru zhruba 15 cm. »» CELÝ ČLÁNEK »»

Nahoru • Úprava pojezdu T 334 na TT... (21.5.2003)

2 strany, 5 obrázků, 213 kB Všichni majitelé nového vydání Rosničky v TT asi vědí, že je to zdařilý model, jehož jízdní vlastnosti však nejsou nikterak závratné. Na výhybkách s plastovými srdcovkami má lokomotiva občas problém s přejížděním díky tomu, že sběrače proudu jsou mezi rámem a okolkem, tedy přiléhají na kolo z boku, nikoli shora. To občas (spíše často) zapříčiní, že střední (nepoháněná) náprava se třeba právě na srdcovce díky nerovnosti... »» CELÝ ČLÁNEK »»

TopList